ضرایب و مباحث دروس عمومی در کنکور

ضرایب و مباحث دروس عمومی در کنکور

مرکز مشاوره کابونتو در این مقاله، اهمیت دروس عمومی در کنکور و همچنین ضرایب و مباحث هر درس به تفکیک، زمان پیشنهادی و تعداد سؤالات در دفترچه آزمون کنکور سراسری را مورد بررسی قرار خواهد داد. دروس عمومی کنکور 4 درس می باشد که برای همه رشته های تحصیلی (تجربی، ریاضی، انسانی،زبان و هنر) یکسان و همگی دارای 25 سؤال و مجموعاً 100 سؤال که بایستی در مدت زمان 75 دقیقه پاسخگویی انجام شود. درس ادبیات در بین دروس عمومی دارای بالاترین ضریب (ضریب 4) می باشد که ارزش آن را در جابه جایی رتبه و تراز نشان می دهد.

در دوران قدیم (دهه هفتاد) کنکور دروس عمومی اهمیت بالایی داشت و بصورت جداگانه از دروس اختصاصی برگزار می شد و در صورتی که رتبه و تراز قابل قبولی کسب کرده بودید اجازه شرکت در آزمون دروس اختصاصی به شما داده می شد؛ اما امروز متأسفانه به واسطه آزمون های آزمایشی و بودجه بندی کوتاه و کم حجم دروس عمومی، دانش آموزان با گذاشتن فقط یک یا دو باکس مطالعاتی در برنامه هفتگی و در روز قبل از برگزاری آزمون های آزمایشی که در پی آن کسب تراز و درصد قابل قبول از دروس عمومی کسب می کنند. این مسئله عاملی منفی جهت نادیده گرفتن این دروس، که حتی با همین دیدگاه اشتباه خواندن دروس عمومی را به دوران جمع بندی کنکور موکول می کنند.

اما از بزرگترین مزایای دروس عمومی مطالعه و یادگیری آسان نسبت به دروس اختصاصی است و راهکار جهت عدم فراموشی مطالب و کسب درصد و تراز ایده آل در کنکور سراسری؛ مطالعه و یادگیری مدام، تنوع و تکرار تست، استفاده از کتاب های کمک آموزشی معتبر و … می باشد.

دروس عمومی

ضرایب دروس عمومی در کنکور

مجموع ضرایب و مباحث دروس عمومی در کنکور که شامل 34 درس دین و زندگی؛ 54 درس ادبیات (6 درس آزاد) ؛ 19 درس عربی برای داوطلبان ریاضی و تجربی؛ و 10 درس زبان انگلیسی، در تمامی گروه‌های آزمایشی برابر با یازده (11) می باشد؛ که ارزش و اهمیت دروس عمومی در کنکور را نشان می دهد.

نام درسضریب درس در کنکور سراسری
ادبیات و زبان فارسی4
عربی2
دین و زندگی3
زبان انگلیسی2
ضرایب دروس عمومی در کنکور سراسری

تعادل مطالعه دروس اختصاصی و عمومی در برنامه ریزی فردی:

از عوامل موفقیت داوطلب در کنکور استراتژی لازم جهت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی است. بدین صورت که «در فواصل مختلف زمانی در سال کنکور مطالعه هر درس چگونه باشد» که پیشنهاد مرکز مشاوره کابونتو، برای تعادل مطالعه دروس عمومی و اختصاصی در برنامه ریزی فردی خود بصورت زیر می باشد:

1- تاکتیک 80 به 20 در تابستان : یعنی 80 درصد از باکس های مطالعاتی برنامه هر داوطلب به دروس اختصاصی و 20 درصد از باکس های مطالعاتی به دروس عمومی اختصاص داده می شود

2- تاکتیک 70 به 30 در پاییز و زمستان (ایام مدارس).

3- و تاکتیک 60 به 40 در دوران بعد از عید و جمع بندی کنکور که با مطالعه مکرر و تعداد تست های فراوان ازمنابع کمک آموزشی معتبر و کنکور سنوات گذشته، به درصد و تراز بالا در کنکور سراسری با توجه و دقت به ضرایب و مباحث دروس عمومی در کنکور یابید.

دفترچه دروس عمومی کنکور سراسری

ضریب و مباحث درس ادبیات و زبان فارسی

اولین سؤال در دفترچه عمومی کنکور سراسری درس ادبیات است. برای مطالعه و یادگیری بهتر درس ادبیات و زبان فارسی با توجه به تفکیک بندی سؤالات به شرح ذیل، پیشنهاد می کنیم بصورت مبحثی مطالعه شود که درک بهتری از مطالب داشته باشید.

ضریب درس ادبیات و زبان فارسی در کنکور 4 می باشد که شامل 25 سؤال و زمان پیشنهادی پاسخگویی به کل سؤالات 18 دقیقه که بطور تقریبی برای هر سؤال 43 ثانیه خواهد بود.

مباحث و تعداد سؤالات درس ادبیات و زبان فارسی عبارت است از:

مبحث تعداد سؤالات
املاء2
لغت3
تاریخ ادبیات3
آرایه ادبی3
زبان فارسی(دستور،زبان شناسی و نگارش)5
درک مطلب و قرابت معنایی9
مباحث و تعداد سؤالات درس ادبیات و زبان فارسی در دفترچه عمومی کنکور سراسری

نکات:

1- سوالات قرابت معنایی کنکور جزء سخت ترین قسمت سؤالت می باشد که مؤلفان کنکور فقط از اشعار کتاب درسی مطرح نمی کنند(گزبنه ها)، اما معمولاً صورت سوالات اشعار کتاب درسی است.

2-بعد از مبحث قرابت معنای، آرایه های ادبی از پر اهمیت و چالشی ترین سؤالات کنکور هستند. این مبحث به صورت زوج مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً : تشبیه و استعاره، مجاز و ایهام، تضاد و پارادوکس، کنایه و اسلوب معادله، تلمیح و تضمین، واج آرایی و مراعات نظیر و … .

ضریب و مباحث درس عربی

از مهمترین دروس سال کنکور، درس عربی با ضریب 2 در کنکور سراسری می باشد که متأسفانه بسیاری از داوطلبان ارتباط خوبی با این درس ندارند. اما اگر نگاهی به کارنامه رتبه های برتر کنکور داشته باشید، متوجه خواهید شد که نقطه برتری و درصد بالای این درس می تواند رتبه کنکور را با شاخص بالا جابه جا کند.

درس عربی دومین درس در دفترچه عمومی آزمون سراسری می باشد که شامل 25 سؤال و زمان پیشنهادی پاسخگویی به کل سؤالات 20 دقیقه که بطور تقریبی برای هر سؤال 48 ثانیه خواهد بود.

مباحث و تعداد سؤالات درس عربی عبارت است از:

مبحثتعداد سؤالات
ترجمه8
مفهوم و درک متن 9
قواعد8
مباحث و تعداد سؤالات درس عربی در دفترچه عمومی کنکور سراسری

نکات:

1-مبحث ترجمه کنکور سراسری شامل:

  • ما هی الترجمه ( عربی به فارسی ): ۴ سؤال
  • ما هو التعریب ( فارسی به عربی ) : ۳ سؤال
  • ما هو المفهوم ( قرابت معنایی ) : ۱سؤال

2- مبحث متن در کنکور سراسری:

  • اِقرا النص (درک مطلب):۴ سؤال
  • شَکِل ( عین الخطا/عین الصحیح فی تشکیل):۲ سؤال
  • تَجزیه ( اعراب و تحلیل و الصرفی ) :۳سؤال

طبق بررسی های انجام شده مرکز مشاوره کابونتو، راحت ترین تست های عربی مربوط به تست های ترجمه که حتی در بسیاری از مواقع می توان با حذف گزینه پاسخ درست را پیدا کرد. تست های درک مطلب با مطالعه مستمر درک مطلب های سؤالات سنوات گذشته کنکور پاسخ داد. قواعد از سخت ترین قسمت می باشد که پیشنهاد میکنیم ابتدا تمامی مطالب کتاب درسی رو مطالعه کرده و مسلط شوید، سپس تست زنی داشته باشید.

ضریب و مباحث درس دین و زندگی

درس دین و زندگی با ضریب 3 در کنکور سراسری که سؤالات در کنکور های سالهای اخیر بسیار مفهومی و بصورت کاملاً ترکیبی شده است. بنابراین حذف حتی یک درس هم می تواند ضرر بسیاری به شما وارد کند.

درس دین و زندگی سومین درس در دفترچه عمومی آزمون سراسری می باشد که شامل 25 سؤال و زمان پیشنهادی پاسخگویی به کل سؤالات 17 دقیقه که بطور تقریبی برای هر سؤال 40 ثانیه خواهد بود.

مباحث و تعداد سؤالات درس دین و زندگی عبارت است از:

مبحثتعداد سؤالات
آیات13
احادیث3
متن 9
مباحث و تعداد سؤالات درس دین و زندگی در دفترچه عمومی کنکور سراسری

نکات:

1- جهت پاسخگویی و کسب درصد بالا در این درس، با توجه به مفهومی و ترکیبی شده سؤالات در کنکور سال های اخیر، یادگیری و حفظ کردن خط به خط کتاب‌های دین و زندگی است.

2-سخت ترین و حدود 60 درصد سؤالات دین و زندگی، قسمت آیات می باشد، که بهترین راهکار جهت عدم فراموشی آیات تمرینات و تست مستمر و مداوم در یک برنامه ریزی حرفه ای، که بصورت هر روزه و «بعنوان آیتم هر شب» حداقل در بازه زمانی یک ماه قبل از کنکور قرار داده شود تابهترین پاسخگویی را در زمان کنکور داشته باشید.

3-بهترین منبع کمک آموزشی جهت آیات دین و زندگی کتاب لقمه از انتشارات مهر و ماه می باشد.

ضریب و مباحث زبان انگلیسی

آخرین سؤال دفترچه عمومی کنکور سراسری که با ضریب 2 همیشه جزء دروس چالشی کنکور برای رتبه های برتر به حساب می آید. درس زبان انگلیسی درس بسیار فراری است و اگر حتی در کارنامه های رتبه های برتر کنکور نگاهی بیاندازید جزء دروس با درصد پایین است.بنابراین اگر از داوطلبانی هستید که همیشه کلاس زبان رفتید، اهمیت و ارزش این درس را بیشتر بدانید و سرمایه گذاری بیشتری داشته باشید.

درس زبان انگیسی آخرین درس در دفترچه عمومی آزمون سراسری می باشد که شامل 25 سؤال و زمان پیشنهادی پاسخگویی به کل سؤالات 20 دقیقه که بطور تقریبی برای هر سؤال 48 ثانیه خواهد بود.

مباحث و تعداد سؤالات درس زبان انگیسی عبارت است از:

مبحثتعداد سؤالات
گرامر4
واژگان8
کلوز تست5
ریدینگ8
مباحث و تعداد سؤالات درس زبان انگلیسی در دفترچه عمومی کنکور سراسری

نکات:

1-مجموعه سؤالات در سخت ترین قسمت درس زبان انگلیسی که کلوز تست می باشد، که یک پاراگراف چند خطی داده می شود و در میان این پاراگراف ها چندین جای خالی جهت اطلاعات لغت و گرامری وجود دارد. که معمولاً بصورت ۳سوال گرامری و ۲ سوال مربوط به واژگان(لغت) خواهد بود.

2-در قسمت ریدینگ، شمابا خواندن متن باید بتوانید سؤالات مربوط به موضوع متن، سؤالات مستقیمی از دل متن، و برخی سؤالات که جنبه مفهومی و درک کامل متن می باشند، را پاسخ دهید.

3-بهترین شیوه مطالعه زبان انگلیسی استفاده از منابع کمک آموزشی جامع خواهد بود که از بهترین منابع کتاب مبتکران نوشته آقای شهاب اناری است.

کلام آخر:

آگاهی نسبت به اهمیت و مباحث دروس عمومی در کنکور می تواند به نقطه قوت داوطلب و جابه جایی رتبه کنکور شما منجر شود، بنابراین با مطالعه مستمر و دائمی به همراه برنامه آموزشی حرفه ای و رعایت نکاتی که در بالا توسط مرکز مشاوره کابونتو اشاره شد، بتوانید مسیر پر بارتر و مستحکم تری در کنکور سراسری داشته باشید.

همچنین متذکر می شویم که این تحلیل و برآوردی است که از کنکور سال های اخیر انجام شده است که معمولاً این نوع دسته بندی کردن مباحث در دروس عمومی و دفترچه سوالات عمومی انجام شده است؛ اما هیچ تضمین مطمئنی جهت پیش گویی سوالات کنکور در سال های آینده نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید