تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور

با توجه به تغییراتی که در میزان و نحوه تاثیر معدل کنکور بوجود آمده است و تمام مواردی که داوطلبان باید از آن اطلاع داشته باشند را برایتان جمع آوری کرده‌ایم. در این مقاله به تاثیر معدل کنکور 1400 و همچنین نحوه اعمال آن پرداخته‌ایم. همچنین راهکارهایی را برای داوطلبایی که معدل پایینی دارند ، ارائه کردیم . همراهمون باشید !

تاثیر معدل در کنکور 1400 

تاثیر معدل در کنکور 1400 برای هر پنج گروه آزمایشی شامل رشته‌های

  • ریاضی
  • تجربی
  • انسانی
  • هنر
  • زبان

به صورت مثبت اعمال می‌شود. 

سوالات زیادی در مورد تاثیر معدل در کنکور سراسری برای داوطلبان پیش میآید مانند: تاثیر مثبت یعنی چه ؟ تاثیر قطعی معدل چیست ؟ تاثیر مثبت معدل بهتر است یا تاثیر قطعی ؟ که گروه مشاوره کابونتو در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهد.

سازمان سنجش در اطلاعیه 29 مهر ماه 99 اعلام کرد:

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 به میزان حداکثر 30 درصد و به صورت تاثیر مثبت اعمال می‌شود.”

این موضوع برای بسیاری از داوطلبای کنکور، بخصوص آنهایی که معدل خیلی خوبی ندارن نگران کننده است .

این خبر به این معنی است که اگر تاثیر معدل داوطلب، باعث بهتر شدن نمره کل کنکور او بشود، تاثیر معدل برایش در نظر گرفته می‌شود و در غیر اینصورت تراز کنکور او به عنوان نمره کل در کارنامه‌اش قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم با دنبال کردن وبسایت و اینستاگرام کابونتو (@kabonto.group)  از اطلاعیه‌های سازمان سنجش درباره تاثیر معدل کنکور ۱۴۰۰ و مطالب کنکوری درجه 1 با خبر شوید .

تفاوت تاثیر قطعی (مستقیم) با تاثیر مثبت چیست؟

برای پاسخ بهتر به سوالات، داوطلبان را به دو دسته تقسیم می‌کنیم و تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۰ را برای هر دسته توضیح می‌دهیم :

 تاثیر مثبت سوابق تحصیلی کنکور سراسری در سالهای 95 تا 98 اعمال شد که در این حالت، اگر داوطلبی از تاثیر معدلش در تراز آزمون سراسری سود می‌برد ( حالت اول ) در کارنامه اش عنوان “ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی ” نوشته می‌شد. اگر هم باعث کاهش نمره کل و ضرر داوطلب می‌شد ( حالت دوم )، در کارنامه اش ” فاقد تاثیر مثبت ” ذکر می‌شد .

 تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یعنی، چه تاثیر معدل داوطلب باعث بهتر شدن نمره کل کنکورش بشود ( حالت اول ) و چه باعث کم شدن تراز کل او بشود و تاثیر منفی داشته باشد ( حالت دوم ) ، تاثیر معدل برای او در نظر گرفته می‌شود و در نمره کل کارنامه اش لحاظ می‌شود .

نحوه تاثیر معدل در کنکور 1400 به صورت زیر خواهد بود :

تاثیر معدل براساس سال و نوع نظام آموزشی دانش آموزان متفاوت خواهد بود. و براساس انواع زیر تقسیم بندی می‌شود.

تاثیر معدل برای دانش آموزان نظام جدید :

بر این اساس درس هایی که در پایه دوازدهم به صورت نهایی برگزار شود، ۳۰ درصد تاثیر قطعی معدل می باشد که در نمره کل نهایی داوطلب اعمال می گردد.

چه کسانی نظام جدید هستند؟ تمامی کسانی که از سال ۹۸ به بعد دیپلم خود را دریافت کنند.

بر این اساس سازمان سنجش اعلام کرده است:

“دانش آموزان متقاضی کنکور سراسری 1400، که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری شامل ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده‌اند درسوابق تحصیلی شامل (پایه دوازدهم یا همان سال سوم آموزش متوسطه دوم نظام جدید) البته با این شرط که امتحانات یازدهم به صورت نهایی برگزار نشود (که برگزار نشده است) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق گفته شده موجود دانش آموز و به صورت تأثیر قطعی در تراز یا همان نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.”

تاثیر معدل برای دانش آموزان نظام قدیم :

براساس سال دیپلم و معدل کتبی ۲۵ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می باشند. توجه داشته باشید که معدل کتبی ملاک محاسبه است. همچنین معدل کتبی پیش دانشگاهی ۵ درصد تاثیر دارد.

چه کسانی نظام قدیم هستند؟ تمامی کسانی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را از سال ۹۱ تا ۹۷ دریافت کرده اند.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش:

 میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام قدیم که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در یکی از رشته های نظری شامل : ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که امتحانات یک‌ یا چند درس آن ها به صورت نهایی برگزار شده است اخذ نموده اند، حداکثر ۲۵ درصد با تاثیر قطعی اعمال می‌شود.

میزان تاثیر معدل کتبی مدرک پیش‌ دانشگاهی رشته های نظری 

  همچنین میزان تاثیر معدل کتبی مدرک پیش‌ دانشگاهی رشته های نظری شامل ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که دوره پیش‌ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱ به بعد گذرانده‌اند و امتحانات یک یا چند درس در آن سال به صورت نهایی برگزار شده است ، براساس معدل کتبی پیش دانشگاهی ( پایه دوازدهم – سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌ کل نهایی یا همان تراز داوطلب آنان لحاظ می‌شود.

نکته‌ای که دانش آموزان را نگران کرده است تاثیر مستقیم و قطعی در کنکور می باشد. هرچند ممکن است در آینده این نوع تاثیر تغییر کند اما در حال حاضر به صورت تاثیر قطعی گفته شده است.

تاثیر معدل برای دانش آموزان فنی حرفه ای و کار و دانش :

اگر این دانش آموزان در کنکور سراسری شرکت کنند شامل تاثیر معدل نهایی نخواهند شد. اگر تمایل داشته باشند می‌توانند در امتحان نهایی مانند سایر دانش آموزان نظام جدید شرکت کنند و شامل این تاثیر شوند.

پس خیالتان از بابت معدل راحت باشد و تمرکزتان را بر روی درس خوندن برای کنکور بگذارید.

تاثیر معدل برای دانش آموزانی که دیپلم متفاوت دارند :

به طور مثال اگر دانش آموز رشته ریاضی قصد ورود به تجربی را داشته باشد، ابتدا دروس دانش آموز براساس رشته ریاضی رده بندی و تاثیر دروس محاسبه می‌شود. سپس با میزان درصد به دست آمده جایگزین نمره کل خواهد شد.

 راهکار افزایش معدل کتبی داوطلبان کنکور 1400

از دو سال پیش وزارت آموزش و پرورش به داوطلبانی که نگران پایین بودن معدل خود در امتحانات نهایی و آسیب آن به نتیجه کنکور سراسری خود بودند پیشنهاد طرح ترمیم معدل را داد. داوطلبان با شرکت در این طرح می توانند در دروسی که نمره نهایی پایینی کسب کرده اند امتحان مجدد دهند. و درصورت کسب نمره بالاتر نمره جدید ملاک سازمان سنجش در تاثیر سوابق تحصیلی خواهد بود .

نمره کل (تراز) چیست و چگونه محاسبه می شود؟

براساس درصدها و ضرایب دروس مختلف شما و درصد های سایر دانش آموزان برای شما یک تراز در نظر گرفته می شود که هرچقدر میزان آن بیشتر باشد بهتر است. به طور کلی رتبه کشوری شما هرچقدر بهتر باشد تراز بهتری خواهید داشت.

برای توضیحات بیشتر راجع به تراز و نحوه محاسبه رتبه می‌توانید از مقاله “راهنمای تراز و رتبه” کمک بگیرید!

 برای اطلاع از اخبار و اطلاعیه های بعدی میزان و نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ صفحه اینستاگرام کابونتو همچنین وبسایت مارا دنبال کنید. همچنین اگر همچنان ابهامی در نحوه تاثیر سوابق تحصیلی می توانید سوالات خود را از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی کابونتو بپرسید .

1-  میزان تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام نظام قدیم به چه صورت است ؟

میزان تاثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام قدیم جمعا 30 درصد است. که نحوه تاثیر آن در مقاله شرح داده شده است .

2-  تاثیر معدل در کنکور سراسری به چه صورت است ؟

به صورت مثبت است که در این مقاله نحوه تاثیر معدل برای داوطلبان کنکور سراسری ارائه شده است .

3- میزان تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید به چه صورت است ؟

به صورت 30 درصد مثبت است که در این مقاله نحوه تاثیر آن شرح داده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید