پر درامدترین رشته های تجربی | بهترین رشته ها از نظر موقعیت شغلی و درامد

پر درامدترین رشته های تجربی | بهترین رشته ها از نظر موقعیت شغلی و درامد

پر درآمدترین رشته‌ های تجربی‌ چیست؟ برای انتخاب رشته و ادامه تحصیل در رشته‌ های دانشگاهی تجربی، داشتن اطلاعات کامل و جامع در مورد آینده شغلی رشته های مختلف، ضروری است. یکی از این اطلاعات، وضعیت درامدی رشته های مختلف تجربی است. معمولا سوالات زیادی در این باره در ذهن دانش اموزان تجربی وجود دارد از قبیل پر درامدترین رشته های تجربی چه رشته هایی هستند؟ ترتیب برتری رشته های پیراپزشکی چگونه است؟ با کلاس ترین رشته های پیراپزشکی کدام رشته ها هستند؟ پیراپزشکی چه رشته ای است، بهترین رشته تجربی برای خانم ها کدام است. درامد جراحان قلب چقدر است و بسیاری سوالات دیگر. در این مقاله قصد داریم  اطلاعاتی راجع به مقایسه رشته های دانشگاهی تجربی از لحاظ درامد خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

تقسیم بندی کلی رشته های تجربی:

رشته های دانشگاهی تجربی، به دو گروه کلی بالینی و غیر بالینی تقسیم میشوند. مقصود از بالینی، رشته هایی هستند که به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند و غیر بالینی ان دسته از رشته ها هستند که هیچ ارتباطی با بیمار و درمان ندارند و علوم پایه هستند. مثل بیولوژی (زیست شناسی)، شیمی محض، شیمی کاربردی، خاکشناسی، آب شناسی، ژئومتری و ….
تمرکز اصلی ما در این مقاله برروی رشته های بالینی است.
رشته های بالینی، خود به دو دسته پزشکی(دکتری عمومی)و پیراپزشکی تقسیم میشوند. رشته های پزشکی شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی میباشند که  همگی در مقطع دکتری عمومی هستند. اگر کادر درمان را به یک هرم تشبیه کنیم، متخصصین این 4 رشته، در راس هرم درمان قرار دارند و مسئولیت اصلی هدایت کادر درمان بر عهده ان ها است. ردیف های پایین تر هرم همان متخصصین رشته های پیراپزشکی هستند. رشته هایی شامل علوم ازمایشگاه، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، رادیولوژی. دندانسازی.

مقایسه درامد رشته های پزشکی و پیراپزشکی:

از لحاظ موقعیت شغلی و درامد و کلاس کاری، رشته های پزشکی قابل مقایسه با رشته های پیراپزشکی نیستند. خوشبختانه یا شوربختانه(بسته به شغل خود بخوانید!) این فاصله میان درامد متخصصین گروه پزشکی و پیراپزشکی در ایران، بسیار زیاد است.

پولساز ترین رشته پزشکی کدام است؟


رشته های پزشکی، همگی جزو پردرامد ترین رشته های تجربی هستند و در انتها به درامد بالا خواهند رسید. اما زمان رسیدن به درامد بالا در آن ها متفاوت است. زودبازده ترین رشته،دندانپزشکی است و پزشکی و داروسازی جزو رشته های پولساز هستند اما دیربازده. رشته دامپزشکی هم از لحاظر درامدی در سال های اخیر در موقعیت نسبتا خوبی قرار گرفته اما طبیعتا نه به اندازه سه رشته دیگر.

مقایسه رشته های پیراپزشکی:

پر درامدترین رشته های تجربی رشته پیراپزشکی

در ادامه قصد داریم اینده شغلی و درامد رشته های پیراپزشکی را به طور جداگانه بررسی کنیم:


1) علوم ازمایشگاه:

اولین رشته در گروه رشته های پیراپزشکی از نظر موقعیت شغلی است. بالطبع قبولی در ان نیز از سایر رشته های پیراپزشکی دشوارتر است. شما پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، میتوانید در ازمایشگاه های مختلف مشغول به کار شوید. یا میتوانید تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهید و سپس ازمایشگاه تاسیس نمایید. بدیهیست اینکار نیاز به سرمایه اولیه دارد اما پس از ان درامدی در حد یک پزشک یا دندانپزشک متخصص (و شاید بیشتر)دارد.

2) فیزیوتراپی:

جزو رشته های تاپ پیراپزشکی محسوب میشود که پس از فارغ التحصیلی در ان میتوانید در کلینیک ها و درمانگاه های فیزیوتراپی مشغول بکار شوید و یا خودتان کلینیک فیزیوتراپی تاسیس کنید(با درامد طبیعتا بالاتر).

3و4) بینایی سنجی (اپتومتری) و شنوایی سنجی (اودیومتری):

تشخیص شدت ضعف چشم و گوش جهت تعیین نوع عینک و سمعک برعهده این متخصصین است. این دو رشته کمترین ظرفیت را دربین رشته های پیراپزشکی دارند و از لحاظ درامدی متوسط ارزیابی میشوند.

5) رادیولوژی:

پس از اتمام تحصیل در این رشته، در مراکز عکسبرداری به عنوان تکنسین مشغول به کار خواهید شد اما اجازه ای تاسیس مرکز تصویربرداری فقط به متخصصین رادیولوژی(تخصصی از پزشکی)داده میشود! از لحاظ تمیزی محیط کار و کلاس کاری در رده بالایی است اما از لحاظ درامدی متوسط است.

درامد پرستاری

6) پرستاری:

با حوزه وظایف این عزیزان کاملا اشنا هستید؛ اما متاسفانه درامد و حقوق این عزیزان به هیچ وجه مناسب و شایسته فعالیت و زحمات این عزیران نیست.

7) تکنسین اتاق عمل:

فارغ التحصیلان این رشته، به صورت استخدام در بیمارستان و دراتاق عمل به عنوان دستیار پزشک جراح فعالیت دارند. البته برخی جراحان معروف و باتجربه،یک تیم جراحی مختص خود دارند که در تمامی عمل های جراحی، در کنار جراح حضور دارند. اگر یک تکنسین اتاق عمل و یا پرستار بتواند وارد این تیم شود، با توجه به تعدد عمل های جراحی پزشک ماهر و درامد بالای اعمال جراحی، به درامد بالایی خواهد رسید.

8) هوشبری:

فارغ التحصیلان این رشته نیز به عنوان دستیار پرشک متخصص بیهوشی در اتاق عمل حضور دارند و فعالیت میکنند.
به طور خلاصه درامد در رشته های پیراپزشکی به مقدار زیادی وابسته به تجربه و مهارت شخص میباشد و هرچه تجربه فرد بیشتر باشد،موقعیت شغلی و درامد بالاتر خواهد بود.

شغل مناسب خانم ها

کدام رشته های تجربی برای خانم ها مناسب تراست؟

به طور کلی اکثر رشته های تجربی (اعم از پزشکی و پیراپزشکی) از نظر محیط کاری و اینده شغلی، برای خانم ها مناسب هستند. البته از این نکته غافل نشویم که هر شغلی سختی خاص خود را دارد. به عنوان مثال در دندانپزشکی درگیری مفاصل و مشکلات استخوانی، در پزشکی، شیفت های کاری و استرس سنگین شغلی، در داروسازی گدراندن دروس به شدت سخت و حفظی، در پیراپزشکی شیفت های کاری و فعالیت زیاد و بی خوابی اصلی ترین معایب و سختی ها حساب میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید