معرفی رشته دندانپزشکی و آینده شغلی

معرفی رشته دندانپزشکی و آینده شغلی

  آینده شغلی رشته دندانپزشکی و نحوه ادامه تحصیل:

در این مقاله به معرفی رشته دندانپزشکی و آینده شغلی آن خواهیم پرداخت. ممکن است برای بسیاری از شما این سوال مطرح باشد که مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی چند سال است؟ دروس رشته دندانپزشک چیست و مهم‌تر از همه برای قبولی در رشته دندانپزشکی چه باید کرد؟ معایب رشته دندان پزشکی چیست. وضعیت درآمد رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟ متوسط درامد رشته دندانپزشکی چقدر است. بازار کار رشته دندانپزشکی در آینده چگونه است و …! مرکز مشاوره کابونتو ترکیبی از سوالات علمی و تجاری شما را در مورد معرفی رشته دندانپزشکی و آینده شغلی شما ارائه خواهد کرد. با ما همراه باشید.

 رشته دندانپزشکی و آینده شغلی

تراش دندان با توربین و کمک اینه

پرمتقاضی ترین رشته تجربی:

پزشکی و دندانپزشکی و در کنار آن ها داروسازی ، سه رشته پرتقاضا و محبوب بین داوطلبین تجربی هستند. در سال های اخیر رشته دندانپزشکی عنوان بهترین رشته تجربی را از پزشکی گرفته است. دلیل آن درآمد بالا و زود بازده بودن این رشته نسبت به پزشکی است..

سخت ترین پذیرش بین رشته های تجربی:

در کشور فقط 23 دانشکده دندانپزشکی دولتی وجود دارد و ظرفیت پذیرش هر دانشکده هم کمتر از 50 نفر در هر ورودی است (به جز تهران و مشهد و شیراز، اهواز) و همین ظرفیت پایین پذیرش نسبت به دو رشته پرمتقاضی دیگر تجربی، قبولی در رشته دندانپزشکی را دشوارتر از سایرین ساخته. البته همین پذیرش کمتر دانشجو، آینده شغلی این رشته را تضمین میکند.

مدت زمان تحصیل و دروس دانشگاهی رشته دندانپزشکی:

مدت زمان دوره تحصیل دندانپزشکی 6 سال (12 ترم) است. به دو دوره علوم پایه(2سال اول) و بالینی (4سال ادامه) تقسیم میشود.

دوره علوم پایه شامل دروس بنیادی و مقدماتی و عمومی میشود که غالبا با پزشکی مشترک است. در دوران علوم پایه، کلیاتی در باره آناتومی و فیزیولوژی و پاتولوژی بدن انسان اموزش داده میشود. در دوره بالینی، آموزش به دهان و دندان محدود میشود.

به طور کلی دروس دانشگاهی رشته های دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، به دلیل اهمیت درمان و سر و کار داشتن با بیمار، دشواری و حساسیت خاص خودشان را دارند. اما دروس دانشگاهی دندانپزشکی کمی از داروسازی و پزشکی ساده تر هستند و کار عملی و کلینیکی اهمیت به مراتب بالاتری دارند.

رشته دندانپزشکی و آینده شغلی آن به چه صورت است؟

پس از فارغ التحصیلی در این رشته و گذراندن دوره 2 ساله طرح(یا سربازی)، 2 انتخاب پیش روی شما وجود دارد: انتخاب اول ادامه تحصیل در مقطع تخصص است که بین 3 تا 5 سال زمان خواهد برد.تخصص های دندانپزشکی شامل اندو(عصب کشی)، ارتودنسی، ترمیمی، پاتولوژی، تشخیصی، رادیولوژی، جراحی فک و صورت، پریودنتولوژی و دندانپزشکی اجتماعی میباشد.

انتخاب دوم، ورود به بازار کار با مدرک عمومی است که میتواند به صورت مطب شخصی باشد و یا کار در درمانگاه ها.

 رشته دندانپزشکی و آینده شغلی

یونبت دندانپزشکی

درامد رشته دندانپزشکی چقدر است؟


همان طور که میدانید، دندانپزشکی جزو رشته های پردرامد در ایران است. دانشجویان دندانپزشکی در دوره 6 ساله دانشجویی،هیچ حقوقی دریافت نمیکنند! لازم به ذکر است درامد دندانپزشکان مختلف بسته به مهارت و تجربه و شهرت و میزان بیمار، متفاوت است. یک دندانپزشک عمومی،درامد حداقل 30 میلیونی در ماه و یک دندانپزشک متخصص، در آمد حداقل 50 میلیونی ماهیانه دارد. البته به وفور دندانپزشکان معروف و با تجربه دیده میشوند که در ماه بسیار بیشتر از این مبالغ درآمد دارند.


معایب رشته دندانپزشکی چیست؟

 رشته دندانپزشکی و آینده شغلی

مفاصل کمر و مچ و گردن در دندانپزشکان به شدت تحت فشار هستند


دندانپزشکی علی رغم تمام مزایاو پرستیژ و درامدش، یک شغل فرسایشی است که تمام مدت با مفاصل و عضلات درگیر است. به همین دلیل عمر مفید شغل دندانپزشکی زیر 20 سال است و معمولا دندانپزشکان پس از 10 الی 15 سال فعالیت مداوم در این شغل، با مشکلات مفاصل مچ، گردن، کمر مواجه میشوند.

ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی و آینده شغلی در کانادا:

در سال های اخیر شاهد ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان ایرانی در رشته دندانپزشکی در کشور هایی از جمله روسیه، هند، استرالیا، بلاروس، اوکراین و غیره بوده ایم. روند کار به این شکل است که برخی داوطبین کنکور که موفق به قبولی دندانپزشکی در داخل کشور نمیشوند، اقدام به ثبت نام و اخذ ویزای تحصیلی در دانشکده های دندانپزشکی این کشور ها میکند! تکمیل کامل این پروسه شامل ارسال درخواست به دانشگاه مبدا، قبولی در چند آزمون برگزاری، پرداخت هزینه و … حدود چند ماه به طول خواهد انجامید.

روال قانونی به این صورت است که پس از اتمام تحصیل در دانشگاه خارجی، دانشجو در صورتی که قصد بازگشت به کشور و فعالیت در ایران را داشته باشد، میبایست مدرک خود را معادل سازی کند. بدین منظور نیاز است دانشجو حدودا 1 تا 2 سال به جمع دانشجویان دندانپزشکی داخل کشور در یکی از دانشگاه های دارای ظرفیت اضافه شود و در کنار ان ها سال اخر تحصیل را مجددا بگذراند. به طور خلاصه برای افرادی که موفق به قبولی دندانپزشکی در کنکور سراسری نشده اند و از نظر مالی نیز مشکلی با پرداخت مبلغی سنگین به دلار برای تحصیل حدودا 5 ساله در کشور خارجی ندارند مناسب ترین راه برای دندانپزشک شدن، تحصیل در کشور های خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید