معرفی رشته فیزیوتراپی، موقعیت شغلی و نحوه ادامه تحصیل

معرفی رشته فیزیوتراپی، موقعیت شغلی و نحوه ادامه تحصیل

رشته فیزیوتراپی
معرفی رشته فیزیوتراپی

در مقاله پیش رو به معرفی رشته فیزیوتراپی و موقعیت شغلی آن خواهیم پرداخت.سعی ما در مرکز مشاوره کابونتو بر این است که شما عزیزان با ارزیابی ویژگی های این رشته و مطابقت با توانمندی ها و علائق خود تصمیم بگیرید که آیا میتوانید در رشته فیزیوتراپی موفق باشید؟ این ارزیابی و اطلاعات شامل آشنایی با تعریف رشته فیزیوتراپی، مدت زمان تحصیل، نحوه ادامه تحصیل، فرصت های شغلی پیش رو، درآمد رشته فیزیوتراپی در ایران، دانشگاه های ارائه دهنده و درصد های لازم برای قبولی در رشته فیزیوتراپی است.امید است با خواندن مقاله معرفی رشته فیزیوتراپی و موقعیت شغلی آن جواب سوالات خود را دریافت کنید.

تعریف رشته فیزیوتراپی

رشته فیزیوتراپی چیست؟
رشته فیزیوتراپی چیست؟

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته های توان بخشی است و در آن دانشجویان می آموزند که چگونه با استفاده از عوامل فیزیکی (مانند نور، الکتریسیته، گرما، سرما و صوت) یا عوامل مکانیکی فیزیکی(مثل تمرین ها و تکنیک های ورزشی) بیمارانی را که دچار صدمه های مختلف شده اند، تحت درمان قرار دهند.رشته فیزیوتراپی هم در بعد پیشگیری و هم در بعد درمان نقش بسیار زیادی دارد.

مدت زمان تحصیل در رشته فیزیوتراپی چه قدر است؟

رشته فیزیوتراپی جزء رشته های کارشناسی زیرگروه یک می باشد که دوره تحصیلش 4 سال است.فیزیوتراپی جزء رشته های ستاره دار هست یعنی حداقل 30 درصد از جمعیت یک کلاس باید از یک جنسیت باشند.پذیرش رشته فیزیوتراپی به صورت بومی قطبی می باشد.

توانایی های لازم برای رشته فیزیوتراپی چیست؟

اولین و مهمترین ویژگی یک دانشجوی رشته فیزیوتراپی داشتن توانایی جسمی و روحی خوب است، زیرا در مدت کار، دائما ایستاده یا در حال راه رفتن است.چون دانشجوی رشته فیزیوتراپی با دستگاه های الکتریکی متنوعی کار می کند، باید در درس فیزیک قوی باشد و هم چنین به دلیل این که با بدن انسان به عنوان یک موجود زنده سروکار دارد، باید به درس زیست شناسی علاقه مند باشد.

علاقه مندان به رشته فیزیوتراپی باید از صبر و حوصله بسیاری برخوردار باشند. زیرا گاهی اوقات با بیمارانی مانند افرادی که سکته کرده و یا دچار معلولیت ذهنی هستند رو به رو می شوند که درمانشان به کندی پیش می رود.بهتر است علاقه مندان به این رشته از خلاقیت بالایی برخوردار باشند که پس از فارغ التحصیلی و در مواجهه با هر بیمار ، بتوانند بهترین روش های درمان را با هم ترکیب کرده و به بهترین نحو ممکن ، آن ها را مداوا کنند. اما دانشجویانی که بدون هیچ خلاقیتی از این رشته فارغ التحصیل می شوند ، تنها به عنوان یک تکنسین فیزیوتراپی شناخته می شوند.

نحوه ادامه تحصیل

دانشجویانی که از مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی فارغ التحصیل شوند ، می توانند تا مقطع دکتری به ادامه تحصیل بپردازند. اما مجاز به شرکت در هر رشته ای نمی باشند. این افراد باید رشته هایی از مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب کنند ( فیزیوتراپی، فیزیولوژی، فیزیولوژی در ورزش، مدیریت توانبخشی، علوم تشریحی، سلامت سالمندی، ارگونومی و فیزیک پزشکی) که مدرک کارشناسی فیزیوتراپی ، مورد قبول برای آن ها باشد. در مقطع دکتری نیز همین روال با توجه به مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد.

موقعیت شغلی

موقعیت شغلی رشته فیزیوتراپی
موقعیت شغلی رشته فیزیوتراپی

 فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی می توانند با دریافت مجوز های لازم و داشتن سابقه کار(برای مراکز استان ها 6 سال و شهرهای دیگر 3 سال می باشد)، اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی کنند.هزینه تاسیس کلینیک در شهر های مختلف متفاوت هست. اگر هدف تاسیس کلینیک در شهرهای کوچک باشد حداقل حدود 50 میلیون سرمایه نیاز هست و البته در شهرهای بزرگ مثل تهران در صورت تمایل به تاسیس کلینیک مجهز به سرمایه اولیه ای بیش از یک میلیارد نیاز می باشد. همچنین می توانند در مراکز فیزیوتراپی دولتی و خصوصی به کار بپردازند. مراکزی مانند آسایشگاهها، مراکز بازتوانی، سازمان بهزیستی، هلال احمر، باشگاه های ورزشی و سازمان های توانبخشی، از جمله مراکزی است که به حضور یک فیزیوتراپیست نیاز قطعی دارند.

از آنجا که تعداد فارغ التحصیلان این رشته نسبت به سایر رشته ها کم است، شرایط بازار کار در این رشته بهتر است.در حال حاضر میانگین سنی مردم ایران در حال بالا رفتن است و به این ترتیب نیاز به خدمات فیزیوتراپی در آینده بیشتر نیز خواهد شد.

درآمد رشته فیزیوتراپی در ایران چه قدر است؟

درآمد رشته فیزیوتراپی
درآمد رشته فیزیوتراپی

این رشته نسبت به سایر رشته ها ورودی کمتری دارد.فیزیوتراپیست ها کار خودشون رو با حقوق بالا شروع می کنند و بر اساس تجربه، مهارت، تبحر و تجهیزات درآمد متفاوتی دارند ولی به طور میانگین برای 10 جلسه(45 دقیقه) بین 2 تا 3 میلیون از هر فرد دریافت می کنند.درآمد فیزیوتراپ ها برای خدمات در منزل، برای یک جلسه ی نیم ساعته تا یه ساعته حدود 100 تا 200 هزار تومان است.بعضی از فیزیوتراپ ها به کار واردات دستگاه های فیزیوتراپی و تجهیزات پزشکی و خرید وفروش آنها می پردازند و از این راه درآمد دارند.با توجه به پیش بینی های صورت گرفته از آینده شغلی مناسب این رشته، می توان به این نتیجه رسید اگر یک فیزیوتراپیست، دانش به روز، مهارت و توانمندی بالا و پشتکار لازم را داشته باشد، به موفقیت و درآمد بالایی دست خواهد یافت.

بازار کار رشته فیزیوتراپی در کشورهای دیگر چگونه است؟

در آمریکا نتایج نشان می دهد میزان استخدام فیزیوتراپیست ها بین سال های 2010 تا 2020 ، رشد 39 درصدی داشته است . در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.در استرالیا در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد 20 درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

برای قبولی در رشته فیزیوتراپی چه باید کرد؟

رشته فیزیوتراپی جزء رشته های پیراپزشکی بسیار پر طرفدار ، پس از رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی می باشد.از آنجا که تعداد دانشکاه ها و ظرفیت پذیرش این رشته محدود است، برای قبولی نیاز به یک برنامه ریزی حرفه ای می باشد.مرکز مشاوره کابونتو برای شروع مسیر موفقیت شما مقاله شیوه برنامه ریزی در تابستان را به شما توصیه می کند که با انجام یک برنامه ریزی دقیق از تابستان راه خود را برای قبولی در این رشته هموار سازید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در سال 98

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی
دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیدانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی علوم بهزیستی و توانبخشیدانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی تهراندانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی اصفهاندانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی شیرازدانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی ایراندانشگاه علوم پزشکی رشت
دانشگاه علوم پزشکی اهوازدانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در سال 98

در ادامه چند نمونه کارنامه قبولی در رشته فیزیوتراپی را در اختیار شما عزیزان قرارداده ایم تا با حدود درصد در این رشته آشنا شوبد.امیدوارم از خواندن مقاله معرفی رشته فیزیوتراپی و موقعیت شغلی کمال استفاده را برده باشید.

درصدهای لازم برای قبولی در رشته فیزیوتراپی (منطقه یک)

سهمیه: منطقه یکرتبه در سهمیه: 2381
رتبه در کشور: 7597
نام درسدرصد
زبان و ادبیات فارسی42
زبان عربی84
فرهنگ و معارف اسلامی69
زبان خارجی37
زمین شناسی0
ریاضی34
زیست شناسی84
فیزیک73
شیمی71
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان-روزانه

درصدهای لازم برای قبولی در رشته فیزیوتراپی (منطقه دو)

سهمیه: منطقه دورتبه در سهمیه: 3289
رتبه در کشور: 7179
نام درسدرصد
زبان و ادبیات فارسی69
زبان عربی70
فرهنگ و معارف اسلامی85
زبان خارجی49
زمین شناسی4
ریاضی46
زیست شناسی76
فیزیک71
شیمی49
دانشگاه علوم پزشکی ایران-روزانه

درصدهای لازم برای قبولی در رشته فیزیوتراپی (منطقه سه)

سهمیه: منطقه سهرتبه در سهمیه: 1743
رتبه در کشور: 7403
نام درسدرصد
زبان و ادبیات فارسی56
زبان عربی82
فرهنگ و معارف اسلامی81
زبان خارجی69
زمین شناسی0
ریاضی57
زیست شناسی74
فیزیک50
شیمی60
دانشگاه علوم پزشکی تهران-روزانه

دیدگاهتان را بنویسید