روش مرور زیست با فایل صوتی | انتقال مطالب به حافظه بلندمدت | بهترین تکنیک

روش مرور زیست با فایل صوتی | انتقال مطالب به حافظه بلندمدت | بهترین تکنیک

دانش آموزان عزیز سلام. باز هم بحث از مرور شد پس حتما به دنبال تکنیک مرور و جمع بندی زیست هستید. خیلی از شما استفاده از جعبه لایتنر برای مرور یا استفاده از روش مرورهای پنج گانه را دنبال کردید! اما امروز قرار هست مرور به روش رتبه برترها را به شما یاد بدیم. یکی از بهترین روش ها برای مرور و جمع بندی درس زیست برای کنکور سراسری استفاده از فایل صوتی (ویس) هست. در ادامه در مورد روش مرور زیست با فایل صوتی توضیح خواهیم داد. در آخر هم چند نمونه فایل صوتی عالی واسه اینکه خوب خوب یاد بگیرید. اگر در مورد دوران جمع بندی کلی سوال دارید اول مقاله مربوط به دوران جمع بندی رو حتما مطالعه کنید.

سوال اول: مشکل کجاست؟

در دوران جمع بندی، در ماه های آخر، فشرگی برنامه درسی باعث میشه هر فصل درس زیست شناسی در مدت زمان محدودی (حداکثر دو یا سه روز بسته به نوع برنامه ریزی درسی شما) مطالعه و مرور شود.

حال این شرایط را تصور کنید:

شما 2 ماه قبل یک فصل را با صرف وقت کافی مطالعه کرده اید به صورتی که کاملا بر متن کتاب مسلط بوده اید، تمامی تست های یک کتاب تست را برای آن فصل تحلیل و نکته نویسی کرده اید. اکنون بازه جمع بندی است و شما ملزم هستید همان فصل را که 2 ماه پیش در اوج تسلط و یادگیری بوده اید را مرور کنید. اکنون و بعد از گذشت 2 ماه از آن، حجم بسیار زیادی از تسلط شما از بین رفته است.

وقتی مرور را بعد از 2 ماه شروع میکنید

در ابتدا کتاب را که باز خواهید کرد مشاهده میکنید که مطالب فصل به صورت خیلی گنگ و کلی در ذهنتان است. اثری از آن تسلط 2 ماه پیش نیست! این موضوع چند بازخورد منفی در شما ایجاد خواهد کرد:

  • این فراموشی و دور شدن از تسلط ایده آل سابق، از نظر ذهنی بسیار آزاردهنده خواهد بود.
  • مرور و دستیابی به آن تسلط سابق، بسیار بیشتر از تایم معین شده در برنامه زمان خواهد برد.

آیا این مشکل در مرور فقط مختص درس زیست است؟

در درس های دیگر با این مشکل برخورد نمی‌خوریم؟
این مشکل در دروس دیگر هم وجود دارد اما حل آن برای دروس دیگر راه حل متفاوت است.
استفاده از ابزار خلاصه نویسی.
کاربرد اصلی خلاصه نویسی این است که در زمان تسلط بر مطلب، آن را بنویسیم و در زمان مرور، ابتدا خلاصه را مرور کنیم که هم بازیابی مطالب سریعتر و با کیفیت تر رخ دهد و هم در زمان کوتاهی به اوج تسلط برگردیم.

اما در درس زیست داستان متفاوت است !

در درس زیست چیزی به اسم خلاصه نداریم! چون اساس خلاصه از آنجاست که در درسنامه یا متن کتاب، یک مغز مطلب وجود دارد و یکسری مطالب حاشیه ای و پرت. که در خلاصه مغز مطلب را مینویسیم و مطالب حاشیه ای را حذف میکنیم. (در سایر مقالات به تفضیل در مورد خلاصه نویسی و روش ها و اصول آن بحث خواهیم کرد) اما در کتاب درسی زیست،تمامی مطالب و جملات مهم هستند و هیچ مطلبی را نمیتوانیم حذف کنیم! پس عملا چیزی به اسم خلاصه در زیست نداریم

روش های نمودار درختی و نکته‌نویسی در مرور زیست مطرح است که در سایر مقالات به آن خواهیم پرداخت

حال بنظر شما راه حل چیست؟

چطور باید با مشکل فراموشی درس زیست مقابله کنیم؟ آیا راهکاری وجود دارد که به این مشکل برخورد نکنیم؟
در ادامه مطلب به  راه حل آن اشاره خواهیم کرد..


برگردیم به 2 ماه گذشته:

اکنون فصل را مطالعه کرده اید، تست زده اید، نکته نوشته اید و در اوج آمادگی و تسلط هستید. ما به شما پیشنهاد میکنیم در اینجا یک مرحله اضافه کنید:

کتاب را ببندید، فرض کنید یک نفر در مقابل شما نشسته که هیچ اطلاعاتی در مورد فصل مورد نظر ندارد و شما باید این فصل را برای او توضیح دهید. پس هر آنچه از آن فصل در ذهن دارید را به ترتیب مطالب مطرح شده در کتاب بازگو کنید و صدای خود را ضبط کنید.

روش مرور زیست با فایل صوتی

اما فوائد روش مرور زیست با فایل صوتی چیست؟

شما با این کار نظم ذهنی خود که از مطالب فصل در ذهن شما تشکیل شده را در قالب وویس پیاده خواهید کرد. در واقع تسلط صد در صد خود را به وویس منتقل کرده اید. آن را در قالب یک فایل صوتی حدود 15 تا 25 دقیقه ذخیره کرده اید تا آن را در مواقع لزوم استفاده کنید.

مواقع لزوم یعنی چه مواقعی؟

بله…دقیقا یعنی همان ماه های آخر که برای جمع بندی و مرور ،با مشکل مواجه شده ایم.

اکنون در بازه جمع بندی بعد از عید و نزدیک به کنکور هستیم و میخواهیم فصلی را که 2 ماه قبل مطالعه کرده ایم را مرور کنیم. ابتدا و قبل از هر کاری، وویسی را که 2ماه قبل ضبط کرده ایم، گوش میکنیم. با روش مرور زیست با فایل صوتی با صرف زمان بسیار اندک حدود 20 دقیقه،90 درصد تسلطی را که در 2 ماه گذشته داشته‌ایم بازخواهد گشت. از اینجا به بعد کار بسیار ساده است،کتاب را باز میکنیم و یک دور متن و نکات را مرور میکنیم، از انجا که با کمک وویس به تسلط سابق برگشته ایم، مرور متن و نکات زمان زیادی نمیبرد و عملا فقط کتاب را ورق خواهیم زد.
به همین سادگی مشکل ذکر شده حل شد…

چند نکته تکمیلی در مورد روش مرور زیست با فایل صوتی:

  1. مدت زمان فایل صوتی برای هر گفتار 5 دقیقه (نه خیلی بیشتر و نه خیلی کمتر)
  2. در ویس نباید نکات ریزی که از تست ها برداشت شده را ذکر کرد. فقط مطالب اصلی کتاب
  3. ترجیح بر این است که ضبط ویس فصل به فصل انجام شود اما گفتار به گفتار هم مانعی ندارد

و اما آخرین فایده روش مرور زیست با فایل صوتی

در انتها خوب است بدانبد از دیگر فواید وویس این است که نیازی نیس برای آن در برنامه درسی تایم ویژه و جداگانه اختصاص داد و میتوان آن را در وقت های پرت مثل مسیر رفت آمد کلاس، اتوبوس، مترو و … گوش داد.
امتحان کنید تا تاثیر شگفت انگیز روش مرور زیست با فایل صوتی را در درس زیست شناسی ببینید!

نمونه وویس از فصل 4 یازدهم

دیدگاهتان را بنویسید