روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور

روش صحیح مطالعه برای کنکور، مهارتی است که قابل آموزش و یادگیری است. نحوه درس خواندن، از میزان زمانی که برای مطالعه می گذارید مهم تر است. درس خواندن حرفه ای چیزی جز فهم دقیق مطالب، مرور و تست با زمان بندی مناسب نیست. متون کتاب درسی منابع کنکور هستند و بسیار اهمیت دارد که شما روش درست مطالعه کتاب را بدانید. در حین مطالعه نکات آن را یادداشت نمایید تا برای مرور زمان کمتری از شما بگیرد. روش صحیح مطالعه کردن این است که تست های آموزشی را به بعد از یک دور مطالعه شروع کنید تا مفاهیم بخوبی برای شما روشن شود. سپس می توانید به سراغ مرور و تست های بیشتر برای تثبیت مطالب بروید.

یادتان باشد شیوه درست درس خواندن یک استعداد نیست بلکه یک مهارت است. بررسی روند مطالعه رتبه های برتر نشان می دهد، راز موفقیت آن ها در کنکور داشتن یک چارچوب درسی و زمان بندی درست و مطالعه اصولی در زمان های برنامه ریزی شده است. در ادامه این مقاله روشهای صحیح مطالعه و یادگیری را یاد خواهید گرفت. شما با تمرین و عمل به این اصول می توانید بهترین نتیجه را از مطالعه خود بگیرید.

روش صحیح مطالعه کتاب برای کنکور

مطالعه کتاب درسی اولین گام در روش صحیح مطالعه برای کنکور

کتاب های درسی منابع اصلی ما برای کنکور هستند. هم چنین اکثر دانش آموزان در کنار کتاب های درسی از کتاب های کمک آموزشی و تست استفاده می کنند. کتاب هایی که ما در کنار کتاب درسی استفاده می کنیم برای مهارت های تست زنی ما اهمیت زیادی دارند اما این باعث نمی شود که مستقیم سر وقت کتاب های تست برویم و شروع به تست زدن کنیم!

اولویت شما باید در ابتدا مطالعه کتاب درسی باشد مگر آنکه از کتاب هایی استفاده نمایید که شامل درسنامه باشند. در این حالت نیز شما ابتدا باید به سراغ درسنامه بروید. در درس هایی که فهم کلی به فهم جزئی تر کمک می کند، توصیه می شود که یک بار پیش خوانی سریع داشته باشید. پیش خوانی به شما اجازه می دهد دید کلی از مبحث داشته باشید و بتوانید در زمان مطالعه دقیق، تمام نکات آن را بخوبی درک کنید. پس گام اول روش صحیح صحیح مطالعه برای کنکور یادگیری کتاب درسی است.

بهترین آهنگ های بی کلام آرامش دهنده برای مطالعه و تمرکز

تست زنی

بعد از پیش خوانی و مطالعه، شما می توانید به سراغ تست های آموزشی بروید. در حین تست زدن در این مرحله توصیه می شود بعد از بررسی تست حتما نکات آن را در متن کتاب پیدا کنید و سعی کنید به خاطر بسپارید. بعضی افراد در این مرحله چون تعداد تست های نادرست آن ها زیاد می شود، نا امید می شوند. این افراد تصور می کنند چون مطالب را درست نخواندن نتیجه خوبی نگرفته اند. در نتیجه باز به سراغ مطالعه می روند و با همین سیکل زمان زیادی را از دست می دهند. به خاطر داشته باشید در این مرحله شما تست های آموزشی را شروع کردید نه تست ارزیابی!

روش صحیح تست آموزشی برای کنکور ، کسب مهارت تست زنی و مطالعه به همراه هم است. اگر بخوبی در حین تست زدن به بررسی و پیدا کردن نکات متن بپردازید. خواهید دید که مهارت تست زنی و فهم شما از مطالب بیشتر خواهد شد. بعد از تست های آموزشی نقاط ضعف و موضوعاتی که متوجه آن نشدید به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

مطالعه مقاله: روش تست زدن و انواع تست آموزشی، تسلطی،سنجشی و مروری

دست به قلم بودن از روش های صحیح مطالعه برای کنکور

در روش صحیح مطالعه برای کنکور شما باید با استفاده از قلمتان، مطالعه و مرور درو بعدی را برای خودتان آسان تر کنید. با یک مثال ساده موضوع را برایتان توضیح می دهم. اگر شما در حین مطالعه زیر نکات مهم هر مبحث خط بکشید، زمانی که بعد از چند روز فقط قصد یک مرور سریع را داشته باشید، می توانید فقط نکاتی را که زیر آن ها خط کشیده اید، مطالعه نمایید. این کار زمان و انرژی شما را به شدت کاهش می دهد. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

حاشیه نویسی

مانند آنچه در مثال بالا گفته شد، حاشیه نویسی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور است. این ترفند به شما اجازه میدهد با صرف زمان کم، نکات اصلی را مرور نمایید. حاشیه نویسی حتما بعد از مطالعه و تست زدن باید انجام شود. زیرا شما باید از حاشیه نویسی خود اطمینان داشته باشید. حاشیه نویسی بیشتر برای دورسی مانند دینی و زیست و مانند این دروس انجام می شود. سعی کنید در جاهای سفید صفحات حاشیه نویسی نمایید. از شلوغ شدن صفحات نهراسید و از خودکارهای رنگی در نوشتن استفاده نمایید تا چشمان شما را خسته نکند.

خلاصه نويسی

خلاصه نویسی نیز مانند حاشیه نویسی باید بعد از مطالعه و تست انجام شود. از لحاظ ترتیب خلاصه نویسی بعد از حاشیه نویسی قرار دارد. در این روش آنچه را از یک مبحث درک کرده اید به صورت خلاصه در دفتری جدا یادداشت می نمایید. خلاصه نویسی برای همه دروس قابل استفاده است. در خلاصه نویسی نیاز نیست همه آنچه یاد گرفتید را بنویسید و فقط خلاصه ای از آن را یادداشت نمایید.

نمودار های درختی در مباحثی که سلسله وار بهم مرتبط هستن به شما کمک زیادی خواهند کرد. خلاصه نویسی ها در مرور و در زمان های نزدیک کنکور که فرصت مرور کامل تمام مطالب نیست به شما بسیار کمک می کنند . پس با حوصله اینکا را انجام دهید. یک نوع دیگر خلاصه نویسی ضبط صدا خودتان است که برای دروسی مانند زیست بسیار کاربرد دارد. در این روش شما برای هر مبحث یا فصل یک فایل صوتی که خلاصه ای از مطالب هست را ضبط میکنید و بعد در مرور آن ها را گوش می دهید.

كليد برداري

كليد برداري از روش های صحیح مطالعه و نوشتن نکات برای کنکور است.

در اين روش شما بعد از درك مطالب یک کلمه انتخاب می نمایید که مفهوم جمله اصلی را برای شما تداعی می کند. این کلمه باید چیزی باشد که حفظ کردن و به خاطر سپردنش برای شما راحت باشد و با دید ن آن سریع به یاد مفهوم آن بیفتید. کلید گذاری یک تیکنیک برای واکاوی سریع اطلاعات از حافظه است.

مرور از روش های صحیح مطالعه برای کنکور

بعد از آنکه شما مطالعه دقیق را انجام دادید و به اندازه کافی تست زدید تا مطالب در حافظه شما تثبیت شود نوبت به مرور می رسد. در این مرحله باید خودتان را ارزیابی کنید. حتی اگر به مطالب تسلط کافی داشتید، برای آنکه از میزان تسلط شما تا کنکور کاسته نشود باید به صورت دوره ای مطالب را مرور کنید. خب بعضی دانش آموزان می گویند اگر وقت خود را برای مرور مطالب قبلی بگذاریم دیگر وقت کافی برای مطالعه مباحث جدید نخواهیم داشت. در پاسخ باید گفت اگر تمرکز شما فقط بر روی تمام کردن تمام منابع باشد گاهی خواهید دید که تسلطتان به همان مطالبی هم که بلد بودید را از دست خواهید داد.

زمان خود را مدیریت کنید. اگر مراحل قبل را درست انجام داده باشید مرور زمان خیلی کمتری از شما می گیرد. مدت زمان مرور شما به فاصله زمانی شما تا کنکور نیز بستگی دارد. برای مثال در دو ماه آخر مانده به کنکور توصیه میشود مطالب جدید را کنار بگذارید و فقط به مرور بپردازید. اما در آغاز کار زمان برای مطالعه و یادگیری بیشتر از مرور است و گاهی تمام روز را می توانید به مطالعه بپردازید.

زمان های کوتاه را از دست ندهید

در روش صحیح مطالعه برای کنکور باید از زمان خود بهترین بهره را ببرید. فرض کنید شما هر شب نیم ساعت مطالعه لغات درس زبان را انجام دهید. فکر می کنید در طول یک ماه چند ساعت را به مطالعه لغات پرداختید؟ این روش را امتحان کنید تا معجزه تکرار را ببینید. در یک مثال ساده زندگی شما وقتی هر روز بند کفش خود را می بندید، ابتدا برای شما این کار سخت است. بعد از مدتی شما ناخودآگاه این کار را انجام می دهید. این از اثرات تکرار است. شما می توانید از زمان های پرت خود که کوتاه هستند برای مطالعه و مرور استفاده کنید.

مطالعه مقاله : بهترین روش درس خواندن برای شب امتحان | جمع بندی درس به درس

کابونتو امیدوار است با مطالعه این مطلب روش صحیح مطالعه برای کنکور را یاد گرفته باشید. در اجرای هر کدام از بخش های این مقاله اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات بنویسید تا تیم مشاوره کابونتو به شما پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید