روش تست زدن و انواع تست: آموزشی، تسلطی،سنجشی، پوششی و مروری

روش تست زدن و انواع تست: آموزشی، تسلطی،سنجشی، پوششی و مروری

در این مقاله شما با روش تست زدن و انواع تست: آموزشی، تسلطی، سنجشی، پوششی و مروری آشنا خواهید شد. قبل از شروع به مطالعه باید روش تست زدن و انواع تست را یاد بگیرید و بدانید در هر نوع تست برای چه هدفی تست می زنید؟ با آشنایی با این فنون تست زدن، شما نکات زیادی از جمله اینکه: کی تست زمان دار بزنید؟ از کی درصد حساب کنید؟ فاصله درس خواندن و تست زدن چقدر باشد؟ و … را یاد خواهید گرفت. اصولی تست زدن، هم در آموزش مطلب و هم چنین در افزایش تسلط، تاثیر بسیار زیادی دارد. برنامه ی درست برای زمان بندی زدن هر نوع تست هم بسیار با اهمیت است. ما در گروه مشاوره کابونتو سعی می کنیم به همه این سوالات پاسخ دهیم.

روش تست زدن و انواع تست

 انواع تست و مراحل آن :

1.تست آموزشی:

هدف از این نوع تست آموختن موثر تر نکات درسی و تثبیت بهتر آن ها در حافظه است. این نکات را در تست آموزشی مد نظر قرار دهید:

تست زدن مرحله ای مهم و کلیدی از مطالعه است. بنابراین همواره بعد از مطالعه ی تشریحی و خط به خط هر درس تعدادی تست بزنید و هیچ گاه مطالعه ی درس را بدون تست زدن رها نکنید. اگر احساس می کنید هنوز به مطالب مسلط نیستید یا حس می کنید مطالب خوب در ذهن حک نشده اند و بعد از مرور به سراغ تست می روید، این روش کاملا اشتباه است. بعد از مطالعه ی درس بلافاصله تست های مربوطه را بزنید و تحت هیچ شرایطی به بعد موکول نکنید.

 • بهتر است بلافاصله یا با فاصله کمی از مطالعه انجام شود. 
 • در تست آموزشی زمان گرفته نمی شود. در این نوع تست، زمان صرف شده برای حل هر سوال باید به اندازه ای باشد که ان تست را یاد بگیرید.
 • درصد گیری انجام نمی شود.
 • بعد از پاسخ دهی به هر سوال بلافاصله پاسخنامه را چک کنید و سپس به سراغ تست بعدی بروید. حتی در صورت نیاز به درسنامه رجوع کنید.

توجه: در تست آموزشی، هرگز نباید تستی را مارک دار کرد، زیرا این دسته از تست ها آموزشی هستند و هر کدام به چشم شما جدید و جذاب است. باید برای تک تک تست ها وقت بگذارید و در صورت لزوم، درس نامه ی مربوط به آن را مطالعه کنید.

2.تست تسلطی:

چند روز بعد از مطالعه جزوه یا درسنامه باید تست بزنید تا هم مطالب را تکمیل کرده باشید و هم تسلطتان را افزایش دهید. بر اساس نوع درس می توانید از یک نوبت تا چندین نوبت در روزهای مختلف حل تست داشته باشید.

3.تست سنجشی:

هدف از این تست، سنجش خود از جهت میزان تسلط در مباحث خوانده شده، بررسی سرعت خود در تست زدن، میزان توانایی در کنترل استرس، میزان بی دقتی و … می باشد.

 • با فاصله زمانی از مطالعه انجام می شود.
 • در تست سنجشی زمان گرفته می شود. بدین منظور تعداد تست معینی مشخص کنید و بر اساس زمان هر سوال از درس مورد نظر در کنکور سراسری، زمان مورد نیاز برای تعداد سوالاتی که مشخص کرده اید را محاسبه کنید.
 • درصد گیری انجام می شود.
 • بعد از پاسخ دهی به کل سوالات پاسخنامه را چک کنید.

ابتدا به سراغ سوالاتی بروید که برایتان ساده تر هستند و در انتها حتما تحلیل آزمون را انجام دهید.

منحنی فراموشی:

برای متوجه شدن اهمیت مرور، منحنی فراموشی ذهن که اولین بار توسط روانشناس آلمانی هرمان ابینگهاوس معرفی شد را بررسی می کنیم. ایشان پس از سال‌ها تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدند که مغز انسان برای نگهداری اطلاعات، ظرفیت مشخصی دارد. یعنی برخی موضوعات با گذشت زمان از ذهن انسان پاک می‌شوند، مگر اینکه مرور شوند.

طبق منحنی یادگیری ابینگهاوس هنگامی که شما درسی را یاد گرفته اید، همان لحظه 100% مطالب را به خاطر دارید. اما با گذشت زمان طبق نمودار زیر مثلا بعد از گذشت 24 ساعت، فقط 33 درصد مطالب را به یاد می آورید.

روش تست زدن و انواع تست
نمودار فراموشی هرمان ابینگهاوس

اما خبر خوب اینکه با مرور در فواصل زمانی مشخص می توان 90 درصد مطالب را در حافظه نگه داشت.

تست آموزشی، تست تسلطی، تست سنجشی، تست مروری
چگونه مطالب را به ذهن بسپاریم ؟

برای به خاطر سپردن مطالب بهتر است فواصل مرور بدین صورت باشد:

 • اولین مرور: 9 ساعت پس از تدریس یا مطالعه برای اولین ‌بار (خواندن درس هر روز در همان روز)
 • دومین مرور: فردای همان روز
 • سومین مرور: 2 روز پس از تدریس یا مطالعه برای اولین‌ بار
 • چهارمین مرور: یک هفته پس از تدریس یا مطالعه برای اولین ‌بار
 • پنجمین مرور: یک ماه پس از تدریس یا مطالعه برای اولین ‌بار

پیشنهاد می کنم برای مرور سریع تر از خلاصه نویسی به روش نقشه ذهن  استفاده کنید.

4.تست مروری:

بهترین روش برای مرور، زدن تست مروری است. اگر مدت زمان زیادی از یادگیری مطلب مورد نظر گذشته است، قبل از زدن تست، خلاصه ای که به روش نقشه ذهن تهیه کرده اید را مطالعه کنید.

بهتر است اگر فصلی از درسی را می خوانید که به درس های مختلف تفکیک شده، مثلا هنگامی که می خواهید درس 3 از فصل 1 آن درس را بخوانید، از درس 1 تا درس 2 از فصل 1 تست مروری بزنید و هنگامی که به فصل 2 رسیدید از کل فصل 1 تست مروری بزنید و همیشه 1 تا 2 فصل یا درس (با توجه به نحوه تفکیک مطالب در هر درس) قبل تر از فصل یا درس فعلی را تست مروری بزنید.

چند تذکر:

تذکر1: در تمام مراحل روش تست زدن و انواع تست، در تحلیل پاسخ هایتان اگر حتی جواب تستی را درست زده اید، به پاسخنامه مراجعه کنید و پاسخ آن را مطالعه کنید. زیرا ممکن است در جواب تست نکته و یا راه حل بهتر و آسان تری گفته شده باشد. پس همیشه پاسخ ها را چه صحیح و چه غلط در پاسخنامه مرور کنید.

تذکر2: در تست سنجشی و مروری که باید زمان بگیرید، حداقل به تعداد سوالات کنکور آن درس برای خود سوال در نظر بگیرید.

تذکر 3: با کسب تجربه در روش های فوق بهتر است در تست سنجشی و مروری، تست های دو یا سه درس را به صورت یک آزمون حل کنید. بدین ترتیب ذهن شما مجبور می شود درس ها را از هم تفکیک کند و این روش باعث می شود در شرایط مشابه کنکور تست حل کنید.

سوالات متداول

1.چگونه می توانیم سرعت عمل خود را در تست زنی افزایش دهیم؟

طبق مراحل تست زنی گفته شده در این مقاله عمل کنید. در تست سنجشی و مروری حتما تست زمان دار (مطابق زمان کنکور برای آن درس) بزنید. (با توجه به میزان تسلطتان در مرحله ی آموزش، در مرحله ی تست تسلطی هم می توانید زمان بگیرید). پیشنهاد می کنم وقتی زمانتان تمام شد با رنگ دیگری به سوالاتی که نتوانسته بودید در زمان مورد نظر پاسخ دهید، جواب دهید. تحلیل آزمونتان خیلی به شما در رفع اشکال و پیدا کردن نقاط قوت و ضعفتان کمک می کند. با تمرین، رفع اشکال و تمرکز روی نقاط قوت می توانید به سوالات بیشتری در زمان مورد نظر پاسخ دهید.

2.آیا به سوالات دشوار و یا دارای راه حل طولانی جواب دهیم؟

هنگام پاسخ دهی به سوالات، ابتدا به سراغ سوالات آسان تر بروید و در کنار سوالات دشوار یا دارای راه حل طولانی علامت مشخصی بگذارید. اگر زمان داشتید برگردید و به آن سوالات نیز پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید