تکنیک پومودورو، روشی برای مدیریت زمان و افزایش تمرکز

تکنیک پومودورو، روشی برای مدیریت زمان و افزایش تمرکز

احتمالاً تا به حال، برای شما هم پیش آمده که در مدیریت زمان خود برای مطالعه و درس خواندن، مشکل داشته باشید. لیست برنامه روزانه ای را برای خود مشخص کرده اید، ولی نتوانسته اید تا پایان روز، آن را به اتمام برسانید. باید به شما بگویم مشکل مدیریت زمان، قابل حل است. در این مقاله، قصد داریم شما را با تکنیک پومودورو و مدیریت زمان آشنا کنیم. با تکنیک پومودورو می توانیم حواس‌‌پرتی‌ خود را به تمرکز تبدیل کنیم! و در زمان کوتاه بیشترین عملکرد ذهنی را تجربه کنیم. پس در ادامه با گروه مشاوره کابونتو همراه باشید.

زمانی که در حال مطالعه هستید به مرور زمان تمرکزتان کم می شود و بعد از چند ساعت خسته می شوید. با تکنیک پومودورو به راحتی در شبانه روز ساعت مطالعه بالایی خواهید داشت. نمودار زیر نحوه تغییر تمرکز با شروع مطالعه را نشان می دهد. با شروع مطالعه در 15 دقیقه اول تمرکز به حداکثر میزان خود! و در 30 الی 35 دقیقه به حداقل می رسد.

نمودار تکنیک پومودورو مدیریت زمان
نمودار نحوه تغییر تمرکز

تکنیک پومودورو (Pomodoro) چیست؟

تکنیک پومودورو توسط یک پژوهشگر، کارآفرین و نویسنده به نام «فرانچسکو سیریلو» ابداع شد که با تایمری به شکل گوجه فرنگی اجرا می‌شد. او این تکنیک را برای پیگیری و پیشبرد اهداف تحصیلی‌اش در دانشگاه به کار می‌برد. پومودورو، در زبان ایتالیایی به معنی “گوجه فرنگی” است! به همین دلیل به این روش، تکنیک گوجه فرنگی نیز می‌گویند.

پومودورو بر یک ایده اصلی استوار است:

اینکه انسان نمی‌تواند به صورت پیوسته و برای مدت طولانی، تمرکز ذهنی و توان فیزیکی خود را بر روی یک موضوع یا یک هدف مشخص حفظ کند. بنابراین، بر اساس تکنیک پومودور به شما پیشنهاد می‌شود که پس از مدتی تمرکز مطلق بر روی یک موضوع، به خودتان کمی استراحت اجباری دهید و سپس مجدداً انجام آن کار یا فکر کردن به آن موضوع را ادامه دهید.

مراحل تکنیک پومودورو و مدیریت زمان

برای اجرا کردن این تکنیک ساده به هیچ کتاب و برنامه خاصی محتاج نیستید! کافیست یک تایمر داشته باشید و مراحلی که گفته می شود را به ترتیب انجام دهید:

 1. یک مبحث درسی را انتخاب کنید
 2. تایمر پومودورو را برای 25 دقیقه تنظیم کرده و آن مبحث درسی مشخص را دنبال کنید
 3. در ازای هر 25 دقیقه، 5 دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید (مثل خوردن، نوشیدن و …)
 4. بعد از اینکه 4 دوره (5-25) را تکرار کردید یک استراحت بلندمدت حدود 15 الی 30 دقیقه داشته باشید
ساعات تکنیک پومودورو مدیریت زمان
مراحل تکنیک پومودورو

در هنگام اجرای تکنیک پومودورو عوامل مختل کننده و ایجاد کننده حواس پرتی را از خود دور کنید. این عوامل می توانند یک تماس تلفنی، صدای پیامک یا حضور و مکالمه اعضای دیگر خانواده باشد. این اراده خیلی مهم است که شما به دوره ی 25 دقیقه پومودورو خود پایبند بمانید و حواس پرتی ها را به تعویق بیندارید.

استراحت های کوتاه در هر 25 دقیقه باعث کمتر خسته شدن ذهن شما می شود. یک ذهن خسته، نمی تواند خوب تمرکز کند و کاهش تمرکز باعث پایین آمدن کیفیت کار می شود. استراحت های 5 دقیقه ای، سطح تمرکز ذهنی شما را همیشه بالا نگه می دارد. استراحت کوتاه مدت برای نوشیدن آب و قدم زدن در نظر گرفته شده است.

در استراحت طولانی مدت پیشنهاد می شود کاری را انجام دهید که از آن انرژی زیادی می گیرید تا برای 4 دوره (5-25) بعدی آماده شوید. این تمرین به مغز شما کمک می کند که در زمان مشخص بر یک کار تمرکز کند و از پرش فکری جلوگیری می کند، انرژی شما به یکباره از دست نمی رود و بازدهی مغز در بالاترین سطح خواهد بود.

ساعت فیزیکی پومودورو

اصل و ساختار پومودورو بر این است که شما بر انجام کارتان متمرکز باشید و در یک بازه زمانی، حداکثر کار ممکن و با کیفیت را انجام دهید. این ساعت مناسب کسانی است که از نرم‌افزار استفاده نمی‌کنند.

اصلِ تکنیک پومودورو داشتن یک ساعت گوجه‌ای شکل برای ساعت‌بندی انجام کارها و رسیدن به اوج تمرکز است، اما اگر به هر ترتیب شما نتوانستید به این ساعت‌ها دسترسی داشته باشید، هیچ جای نگرانی نیست. شما می‌توانید از سایر تایمرها و زمان‌سنج‌ها و ساعت‌های موجود در بازار برای این‌کار استفاده کنید.

ساعت فیزیکی تکنیک پومودورو مدیریت زمان
ساعت فیزیکی پومودورو

چرا باید از تکنیک پومودورو در جهت مدیریت زمان استفاده کرد؟

دستاوردهای بسیاری را می‌توانید با استفاده از تکنیک گوجه فرنگی به دست آورید که در ادامه به چند نمونه مهم آنها اشاره می‌کنیم:

 1. افزایش تمرکز جهت انجام برنامه مطالعاتی
 2. از بین بردن وقفه در هنگام کار
 3. بالا بردن نظم در زمان درس خواندن
 4. تقویت اعتماد به نفس
 5. افزایش اراده در هنگام انجام صحیح کارها
 6. بالا بردن انگیزه و روحیه
 7. بهبود عملکرد کارها
 8. شادی و نشاط بیشتر

همان‌گونه که دیدید، دستاوردهای بسیاری را می‌توان برای استفاده از تکنیک پومودورو عنوان نمود که ما به اصلی‌ترین آنها اشاره نمودیم. بنابراین اگر شما نیز فردی هستید که می‌خواهید به کارهای خود نظم خاصی دهید، می‌توانید از این شیوه جهانی استفاده نمایید. این روش علاوه بر تقویت روحیه، موجب بهبود عملکرد فردی و رشد شخصی نیز می‌شود.

هدف ما در گروه مشاوره کابونتو از نوشتن این مقاله افزایش کیفیت و بهره وری هنگام مطالعه شما عزیزان است. حال با شناخت تکنیک پومودورو می توانید با تمرکز بالاتری به مطالعه دروس (زیست، شیمی، فیزیک و …) بپردازید.

این پست دارای یک نظر است

 1. Ghazaal

  بسيار عالي و كاربردي

دیدگاهتان را بنویسید