راههای مقابله با استرس در دانش آموزان کنکوری

راههای مقابله با استرس در دانش آموزان کنکوری

راههای مقابله با استرس در دانش آموزان کنکوری به آن های کمک می کند تا با مدیریت استرس، بتوانند از زمان های مطالعه خود بهترین بهره را ببرند. ابتدا باید بدانیم علت استرس دانش آموزان چیست تا با راه کار های کاهش استرس در دانش آموزان بتوانید آن را مهار کنید. در زمان کنکور و امتحان، استرس باعث از بین رفتن تمرکز، مشکلات گوارشی، فراموشی و … می شود. عوامل ناشی از استرس باعث از بین رفتن انگیزه و در نتیجه عملکرد ضعیف تر می شود. خب چگونه هنگام درس خواندن استرس نداشته باشیم و استرس امتحان را کاهش دهیم؟ این مقاله درباره استرس در دانش آموزان و راه های سریع از بین بردن استرس است. وقتی شما بتوانید استرس خود را مدیریت کنید و بر اساس اصول صحیح مطالعه نمایید، به موفقیت در کنکور و امتحانات دست خواهید یافت. پس با ما همراه باشید.

برنامه ریزی

بعضی از دانش آموزان، زمانی که درس نخواندن دچار استرس و اضطراب می شوند. این استرس تا حدی مثبت است و شما را به سمت مطالعه می کشاند. در واقع شما دچار یک اضطراب سازنده هستید. شما وقتی می خواهید در کنکور و امتحان موفق شوید اما درس نمی خوانید، فعل شما باعث می شود شما به موفقیت نرسید. در این حالت بدن با ایجاد استرس در تلاش است شما را به سوی مطالعه ببرد.

یکی از راههای مقابله با این نوع استرس در دانش آموزان، داشتن برنامه است. شما با داشتن برنامه مطالعاتی و مشخص کردن حداقل مبحث یا ساعت مطالعه برای هر روز، هم تلاشتان برای درس خواندن بیشتر می شود، هم وقتی هر روز ساعات مطالعه را پر میکنید یک حس اطمینان به شما القا می شود که امروز به اندازه کافی مطالعه داشته اید. به مرور بعد از چند هفته مطالعه منظم بر اساس برنامه هدفمند و گرفتن اولین نتیجه خواهید دید که استرس شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و جای خود را به اطمینان و تلاش داده است.

سنجش و ارزیابی دوره ای از راههای مقابله با استرس در دانش آموزان

گاهی دانش اموزان به اندازه کافی ساعات مطالعه داشته اند، اما باز هم دچار استرس می شوند. این دسته از دانش آموزان تصور می کنند که باوجود مطالعه هنوز درس را یاد نگرفته اند. در پاسخ به این احساس دو نوع واکنش وجود دارد. گروهی به خود تلقین میکنند که همه چیز را می دانند و با این حس به مبارزه بر می خیزند. ( که بیشتر مواقع نتیجه عکس می گیرند!) گروه بعدی آنقدر به مطالعه همان مباحث ادامه میدهند تا دیگر استرس نداشته باشند. این گروه قطعا زمان و انرژی زیادی صرف مبحثی خواهند کرد. اما راههای مقابله با استرس در دانش آموزان در چنین شرایطی چیست؟

شما باید به صورت دوره ای، بعد از مطالعه مبحث یا فصلی خود را مورد ارزیابی قرار دهید. از خود امتحان یا آزمون بگیرید. اگر نمره خوبی از آمون نگرفتید متوجه می شوید که احساس شما برای عدم تسلط درست است. پس در برنامه های آتی خود همان مبحث و رفع اشکال آن را بگذارید. اگر هم که نتیجه آزمون شما خوب بود به خود ثابت می کنید که احساستان درست نبوده است. با مشاهده نتیجه خوب، خود به خود استرستان از بین می رود. دانش آموزان کنکوری توجه نمایند که ممکن است شما برای مطالعه مطلبی زمان کافی را گذاشته اید اما چون به اندازه کافی تست نزدید، نمره خوبی در ارزیابی کسب نکردید. پس در این حالت بیشتر تست حل کنید و نمودار پیشرفتی از خودتان داشته باشید. این کار به شما کمک میکند تا بر اساس میزان تسلطتان برای دورس زمان بگذارید و بهترین نتیجه را بگیرید.

عوامل استرس زا و راه های مقابله با استرس در دانش آموزان
مدیریت استرس

انرژی تلقین و تکرار

در طی یک آزمایش معروف، یک سیب را از وسط نصف و در دو شیشه مجزا در شرایط جوی یکسان می گذارند. در مکان شیشه اول همیشه صحبت از عشق و اعتماد و محبت بیان می شد. در مکان شیشه دوم، حرف هایی از غم و نا امیدی و چیز هایی که ما جزو انرژی منفی می دانید. بعد گذر چند روز، سیب در شیشه اول سالم و در شیشه دوم خراب شده بود. داستان های مشابه زیادی وجود دارد که تاثیر انرژی و افکار را نشان می دهد.

پس اگر شما هر روز زمزمه درونی با خودتان این باشد که من موفق نمیشم، من بلد نیستم و … بی شک بعد از مدتی به این باور می رسید که شما موفق نمی شوید. در نتیجه این باور کاملا طبیعی است که دچار اضطراب شود. از راههای مقابله با استرس در دانش آموزان تغییر مثبت این گفتگوی درونی است. به گفتگوی درونی خود گوش دهید. هر روز به الخصوص قبل و بعد از خواب، جملات مثبت را با خود تکرار کنید. این کار باور مثبتی در شما بوجود می آورد که می تواند انگیزه تلاش را برای شما مهیا کند.

در ابتدا اگر عادت به زمزمه منفی داشته باشید این کار برایتان کمی سخت خواهد بود. تغییر عادت های کوچک بر خلاف توقع کمی سخت است چون باعث شکل گیری باور در انسان شده است. اما وقتی شما راجع به عادت های خود آگاهی دارید، راحت تر می توانید تغییر کنید. تکرار باعث می شود، آگاهانه بتوانید عادت و باور جدید در خود بوجود آورید. پس حتی اگر این جملات مثبت را باور ندارید آن ها را تکرار کنید به مرور به باور خواهید رسید. بعد از رسیدن به نقطه باور دیگر نیاز نیست شما انرژی بگذارید و باورتان ناخودآگاه زمزمه شما را کنترل و کار را ادامه می دهد.

خواب مناسب از راههای مقابله با استرس در دانش آموزان

بدن انسان ها برای دریافت انرژی مجدد به خواب نیاز دارد. خواب فرایند پیچیده ای است که باوجود پیشرفت علم هنوز تمام ابعاد آن شناخته نشده است. اما یک چیز حتمی راجع به خواب وجود دارد: زمان و کیفیت خواب شما، مستقیما بر انرژی شما در زمان بیداری تاثیر دارد. پس خواب مناسب یکی از راههای مقابله با استرس در دانش آموزان است. برای یک دانش آموز ساعت مناسب خواب بین 6 تا 8 است.

شب ها برای داشتن خواب بهتر می توانید به تصویر سازی یکی از اهدافتان بپردازید. وقتی اخرین ساعات روز را با حس خوب به اتمام برسانید و وارد پروسه خواب شوید به احتمال زیاد بعد از بیداری این حس خوب در شما هم چنان وجود دارد. لطفا به هیچ عنوان شب ها با گریه نخوابید حتی اگر روز بدی داشتید. این کار انرژی فردا را از شما سلب می کند. این به معنی نیست که هیچ وقت گریه نکنید و احساسات منفی خود را سرکوب کنید. شما می توانید برای تخلیه انرژی منفی در حد نیاز( زیاده روی نکنید) گریه کنید اما بعد از آرام شدن به خواب بروید و با همان احساسات منفی نخوابید. برای بهبود کیفیت خواب خود می توانید از موسیقی های ارام بخش بهره ببرید.

شرایط و محیط مطالعه

ممکن است سر و صدا و عبور افراد، تمرکز شما را در حین مطالعه از بین ببرند. نتیجه نداشتن تمرکز این است که شما درس را به خوبی متوجه نخواهید شد. در این شرایط برخی دچار استرس می شوند. راههای متعددی برای حل این موضع وجود دارد اما تغییر مکان مطالعه، ساده ترین روش مقابله با استرس در دانش آموزان در چنین شرایطی است. اگر سر جلسه امتحان نیز احساس راحتی نداشتید و جایتان مناسب نبود، از مراقب بخواهید چون صندلی یا جایگاهتان مناسب نیست، مکان شما را تغییر دهد.

هم چنین اگر محیط آرام تری برای مطالعه ندارید. می توانید، در چنین مواقعی از جای خود بلند شوید کمی قدم بزنید، تمرکز خود را بدست آورید. سپس به مطالعه ادامه دهید. یک استراحت 10 دقیقه ای و داشتن 50 دقیقه مطالعه مفید، بهتر از یک و ساعت و نیم مطالعه بدون تمرکز است. اما مواظب باشید که این موضوع برای شما بهانه ای برای فرار از درس نشود. برای جلوگیری از این قضیه می توانید کنار باکس هایی که در میان آن نیاز به استراحت دارید ستاره بگذارید. در پایان هفته بررسی کنید چند باکس ستاره دار دارید. اگر تعداد آن ها بیشتر از نرمال بود سری بعد فقط یک نفس عمیق بکشید و به طنالعه ادامه دهید.

مدیریت حجم مطالعه و زمان بندی از راههای مقابله با استرس در دانش آموزان

برخی از دانش آموزان به شب امتحانی بودن عادت کرده اند. به یاد داشته باشید این دسته اکثرا نمرات خوبی کسب نخواند کرد. در طول سال نیز دائم استرس عدم مطالعه را دارند. و در چند روز مانده به امتحان میخواهند تمام کتاب را بخوانند! دانش آموزان عزیز به ویژه کنکوری همیشه چند نکته زیر را در ذهن داشته باشید.

1. مطالعه چند ماهه یا چند روزه صرفا نمره قبولی به شما میدهد اما علم شما را زیاد نخواهد کرد چون احتمالا بعد کنکور و امتحان، مطالب را فراموش خواهید کرد.

2. شما نیاز نیست تمام منابع را مطالعه کنید!

یکی از راه های مقابله با استرس دانش آموزان، آگاهی داشتن از هدف است. برای فصل امتحان برای خود مشخص کنید که چه نمره ای می خواهید. برای کنکور نیز رشته ای که میخواهید را بررسی کنید. حدود تراز و رتبه مورد نیاز را پیدا کنید. قطعا متوجه خواهید شد که شاید نیاز نباشد تمام فصل های یک کتاب را بخوانید و بتوانید از بعضی فصل ها که تسلط ندارید چشم پوشی کنید.

بعد از شناخت هدف، باید برنامه مستمر برای مطالعه داشته باشید. شب امتحان شما نیاز نیست یک کتاب را بخوانید شما فقط باید جمع بندی درس را داشته باشید. این جمع بندی حس اطمینان را در شما به وجود می آورد و می توانید با آرمش در جلسه آزمون شرکت نمایید.

در این مقاله سعی شده است تا برخی عوامل اصلی که سبب اضطراب می شود به همراه راههای مقابله با این عوامل استرس زا در دانش آموزان، بیان شود. در زیر این پست می توانید نظرات و تجربیات خود را بیان کنید. یا اگر موضوع دیگری سبب اضطراب شما می شود کامنت نمایید تا تیم مشاوره کابونتو به شما پاسخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید