راز موفقیت در کنکور چیست؟ | موفقیت قطعی در کنکور

راز موفقیت در کنکور چیست؟ | موفقیت قطعی در کنکور

راز موفقیت در کنکور چیست؟ چگونه درس بخوانیم تا در کنکور موفق شویم؟ آیا هوش و شانس می تواند موفقیت ما را در کنکور تضمین کند؟ برای هر کسی راه رسیدن به موفقیت در کنکور با توجه به عملکرد، هدف گذاری و مسیر انتخابی متفاوت است. آقای « ریچارد سنت جان» پژوهشگر مشهور هیچ کدام از دو عامل هوش و خوش شانسی را دلیل موفقیت نمی دانند. طی تحقیقات او موفقیت در انجام کاریست که با عشق انجام می دهید. عشق به شما انگیزه و انرژی برای تلاش در کنکور را می دهد اما کافی نیست. شما باید با مکانیزم مطالعه برای کنکور مثل اصول تست زنی، خلاصه برداری و شیوه صحیح مطالعه آشنا باشید.

فرض می کنیم که شما با این اصول آشنا هستید. خب چگونه هوشمندانه درس بخوانیم تا به موفقیت در کنکور در زمان کم برسیم؟ در پاسخ از علم NLP بهره می گیریم. NLP روشی است که شما با مطالعه روش افراد موفق می توانید به نتایج مشابه برسید. اگر به بررسی روش درس خواندن نفرات برتر کنکور بپردازید خواهید دید که آن ها از اصول جامع یکسانی پیروی می کنند. در این مقاله 7 راز موفقیت در کنکور را برای شما آورده ایم که اگر بر اساس آن ها عمل کنید، بی شک به موفقیت دست خواهید یافت.

خود آگاهی اصلی ترین راز موفقیت در کنکور

شما ابتدا باید به خودآگاهی برسید. یعنی بدون در نظر گرفتن هیچ گونه رقابت و مقایسه ای با هر فرد دیگر؛ افکار، احساسات و رفتار و حتی موقعیت فیزیکی محیط منزل خود را بررسی کنید. اگر این خود آگاهی را در ابتدا نسبت به خودتون پیدا نکنید،خواسته های زیاد شما باعث بوجود آمدن یک خشم هیولایی در درونتون می شود که در پی آن عدم کنترل اعصاب و رفتارهای غیر قابل قبول و از همه بدتر عقب روی می شود.

فرض کنید فردی به مدرسه می رود و روزی دو ساعت نیز کلاس فوق برنامه دارد. حال این شخص خود را با دوستش که فارغ است مقایسه می کند. بر اساس این مقایسه او از خودش انتظار دارد روزی حداقل 100 تست زیست بزند. نتیجه چه خواهد شد؟ نه تنها او هر روز فرصت انجام این کار را نخواهد داشت بلکه حس شکست در برنامه او را دلسرد می کند. اما اگر این شخص راز اصلی موفقیت در کنکور را بداند، بر اساس زمان آزادش برنامه می گذارد و میداند تاثیر کلاس های او نیز می تواند او را به موفقیت برساند همانطور که روش تست هر روزه دوستش نیز می تواند سبب موفقیت دوستش شود. پس برنامه ریزی روزانه را بر اساس شرایط خود تعریف و انجام دهید و بیش از حد از خود توقع نداشته باشید.

اولین راز موفقیت در کنکور
اولین قدم موفقیت در کنکور و زندگی خودآگاهی(خودشناسی) است.

در واقع بایستی پذیرای ویژگی های فردی و آسیب های خود باشیم. تلاش یکسره برای از بین بردن همه مشکلات در بازه زمانی کوتاه ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. راه درست این است که مسئولیت مشکلات و نقاط ضعف خود را بپذیرید. در قدم بعدی سعی کنید در طول زمان این ویژگی ها را به شکل مثبت و مفید در درون خود تغییر دهید.

راز دوم موفقیت در کنکور – داشتن برنامه روزانه

معلمی را تصور کنید که برای آموزش خود برنامه ای نداشته باشد و هر روز مبحثی را به دانش آموزان یاد می دهد. به نظرتان چقدر دانش آموختگان این کلاس سردرگم خواهند بود؟ حتی ممکن است موقع امتحان مباحث را تمام نکرده باشند! برنامه مطالعاتی فردی رکنی مهم و از راز های موفقیت در کنکور است. باید بدانید در طول یک هفته میخواهید چه میزان و چه مباحثی را مطالعه کنید. جزئی تر از آن باید بدانید روزانه چه مباحثی را باید مطالعه یا تست بزنید. ساعت مطالعه، تعداد صفحات در هر باکس مطالعاتی، تعداد تست های روزانه را قبل و بعد از اتمام باکس های مطالعاتی یادداشت کنید و حتما نگه دارید.

با این روش ساده میتوانید ارزیابی دقیقی از برنامه و روند پیشرفت یا پسرفت خود در طول زمان های سپری شده داشته باشید. اما سعی کنید در صورتی که میزان عملکرد شما رو به کاهش بوده به سنگدل ترین شکل ممکن!! تصمیم به تغییر بگیرید تا حس خوبی را به خود دهید و تصمیم برای شما واقعی تر جلوه داده شود.

نوشتن برنامه ریزی روزانه و هفتگی
نوشتن برنامه ریزی روزانه و هفتگی از واجبات زمان کنکور است.

راز سوم – وفادار بودن به برنامه ریزی درسی

در مسیر کنکور بعضی روزها انگیزه دارید و بعضی وقتها (که اتفاقاً تعدادش هم کم نخواهد بود) اصلاً انگیزه ای وجود ندارد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید روانشناسان بر این باورند عادت های ما می توانند ما را به موفقیت های بزرگ یا عقب روی دائم برسانند. با مطالعه روند مطالعه رتبه های برتر کنکور این نتیجه حاصل شده است که راز موفقیت این افراد در کنکور پایندی به برنامه هایشان بوده است. وفاداری به برنامه باعث می شود هر روز و هر هفته پیشرفت کوچکی داشته باشند تا در نهایت به موفقیت اصلی کنکور ختم می شود.

پس اگر دنبال یه تغییر اساسی برای آینده هستید دنبال مدیریت و طراحی محیط بیرونی متناسب با برنامه تان باشید. به عنوان مثال برای مطالعه یکی از دروسی که ضعیف هستید و حس خوبی ندارید با زمان بندی کوتاه نیم ساعت شروع کنید اما حتما انجامش دهید. البته توصیه ما برای زمان مطالعه دروس با حس های بد اولین باکس مطالعاتی هر روز می باشد. تاثیر آن را بعد از مدتی کوتاه خواهید دید.

راز چهارم موفقیت در کنکور – خلق محرک های بیرونی جذاب

باید بدانید که اشیای اطراف ما تأثیر بالایی روی عملکرد رفتارهای درونی ما دارند. وسایلی که روی میز کار شما وجود دارند، خلاصه نویسی هایی که به دیوار می چسبانید، استفاده از کاغذ، لایتر و خودکارهای رنگی و … همه میتوانند محرکی برای ایجاد عملکرد متفاوت و در نتیجه آن خلاقیت در یادگیری و درک مفاهیم شوند. خب ممکن است شما رنگ خاصی را دوست داشته باشید! از آن در لایت متن های سخت استفاده کنید. یا گاهی برای خود پاداش های کوچک در نظر بگیرید. مثلا در صورت اتمام تست های فصلی به خود یک لیوان چای هدیه دهید. در این کار زیاده روی نکنید اما تا حد معقول انگیزه محرک شما برای مطالعه ساعات بعدی می شود. پس از این کارها نهراسید و خود را فقط در چارچوب درس غرق نکنید.

یادتان باشد که مرتب بودن قفسه کتاب و میز تحریر میتواند عامل درونی قوی جهت انگیزه بالاتر برای مطالعه باشد. زیرا نظم در درون خود یک حس مثبت و آرامش را منتقل می کند. بارها این جمله را شنیده ایم که محیط آشوب از یک ذهن آشوب می آید. بر عکس این قضیه نیز صدق می کند. با این راز موفقیت در کنکور شما می توانید ذهنتان را گول بزنید یا به عبارتی آماده آنچه می خواهید نمایید.

خلق محرک جذاب - راز موفقیت در کنکور
ترکیب رنگ ها مختلف(کاغذ، خوکار و لایتر) بر میزان دقت شما اثرگذار است.

راز پنجم – یک نفر (مشاور) در کنار خودتان داشته باشید که از شما انتظار داشته باشید.

معمولاً توی کنکور دوست و همکلاسی ها نمی توانند عامل ترغیب شما به حساب بیایند. شما باید در کنار کارهایی که انجام میدهید یک ارزیاب و فرد دانا داشته باشید که بتواند با دادن راهکار مسیر رسیدن به موفقیت در کنکور را راحت تر و آسان تر کند. خب ممکن است افراد آگاهی در خانواده شما باشند که از شما توقع داشته باشند و این افراد وقت کافی برای ارزیابی دوره ای از شما بگذارند. قطعا وجود چنین فردی راه را برای شما هموارتر می کند. این افراد از راز های موفقیت در کنکور هستند که هر چند عامل بیرونی هستن اما می توانند تاثیر مثبت و بزرگی در عملکرد ما داشته باشند. یک مشاور خوب می تواند کمک فکری بزرگی برای شما باشد.

مزیت های داشتن مشاور یا پشتیبان

  • کمک به شما در جهت شناخت فردی و رفع مشکلات
  • داشتن برنامه کوتاه و بلند مدت برای مطالعه شما
  • دادن انگیزه به دانش آموز
  • بررسی و ارزیابی روند مطالعه دانش آموز
  • تحلیل علل خوب یا بد عملکرد درسی
  • شناخت کامل کنکور و داشتن تجربه در این زمینه
  • و …

راز ششم موفقیت در کنکور – کنار گذاشتن کمال گرایی

زمانی که درگیر کمال گرایی افراطی می شویم، در واقع خودمان را مجبور به کناره گیری از عرصه رقابت می کنیم. اگر نتیجه عالی از کاری که در حال انجام هستید نگرفتید، نباید کنار بکشید! شما باید کاری را که دارید انجام میدهید برایتان مهم باشد نه نتیجه عالی و تمام تلاشتان را انجام دهید.

بگذارید راز ششم موفقیت در کنکور را برای شما روشن کنم. فرق بین دانش آموز عالی و خوب شاید فقط یک نمره باشد اما به این معنی نیست که اگر نمره عالی در کاری نگرفته اید آن را رها کنید و صرفا دنبال عالی ترین ها باشید. نتیجه ایده آل برای شما باید استفاده از تمام تلاشتان باشد. دانش آموزان زیادی وجود دارند که وقت زیادی رو صرف دنبال کردن هدفی می کنند که علاقه خاصی نسبت به آن ندارند و صرفاً به جهت افکار عمومی افراد اطرافشان زمان می گذارند. در این حالت اغلب افراد دچار حس شکست خواهند شد.

راز هفتم موفقیت در کنکور- مرور، ارزیابی و آزمون

بسیار هستند تا دانش آموزانی که تمام دغدغه آن ها تمام کردن تمام مباحث و درس ها است. این دیدگاه که تمام وقت خود را بگذارید تا تمام مباحث را مطالعه کنید می تواند شما را به جایی خیلی پایین تر از توقع شما برساند. واقع بین باشید، شما از چه زمانی مطالعه برای کنکور را شروع کرده اید؟ چقدر فرصت تا کنکور دارید؟ آیا اگر زمان شما برای مطالعه، مرور و تست تمام فصل ها و درس ها کافی نیست دچار استرس می شود و از میزان مرور خود کم کرده و به میزان مطالعه خود می افزایید تا با این استرس مقابله کنید؟ اگر جواب شما بله است باید بدانید راه درستی را انتخاب نکرده اید.

شما تنها در صورتی باید تمام منابع را مطالعه کنید که فرصت کافی برای آن داشته باشید. در غیر اینصورت قوی بودن در چند فصل بهتر از ضعیف بودن در کل کتاب است. شما باید بعد از مطالعه، تست های آموزشی را اغاز کنید. سپس به ارزیابی سطح خود از طریق آزمون بپردازید. این روش به شما کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بدانید. بر همین اساس با توجه به فاصله زمانی تا کنکور تصمیم بگیرید که باید برای کدام بخش ها وقت بیشتری بگذارید.

کابونتو امیدوار است با مطالعه این مقاله، پیمودن مسیر کنکور برای شما راحت تر شود. اگر 7 راز موفقیت در کنکور را واقعا اجرا کنید، نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت. در صورت داشتن سوال و یا نیاز به راهنمایی و مشاوره، نظر خود را در زیر همین پست کامنت کنید. تیم ما در کمترین زمان به سوال شما پاسخ داده خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید