رفع خستگی هنگام مطالعه دروس کنکور با ده راهکار

رفع خستگی هنگام مطالعه دروس کنکور با ده راهکار

چه کارهای انجام دهیم تا دچار خواب آلودگي و خستگی هنگام مطالعه نشویم؟ بزرگترین معضل زمان کنکور مشکل بی حوصلگی و رفع خستگی هنگام مطالعه دروس می‌باشد. که البته غلبه بر آن راهکارهای متنوع و متفاوتی دارد . در ابتدا باید ریشه یابی و شناخت علت های وجود خستگی و بی حوصلگی را دریابید. اولین قدم در گرفتن انگیزه و انرژی در زمان کنکور، هدف گذاری و برنامه ریزی منظم که با خودشناسی دقیق هر فرد بایستی صورت پذیرد. اما اگر مدام این سؤال در ذهن شما هست که {من هم برنامه ریزی دارم؛ هم انگیزه کافی دارم؛ هم هدفم رو خوب میشناسم و بهش ایمان دارم. اما به محض اینکه میخوام مطالعه رو شروع کنم، خوابم می‌گیره…} بایستی با آزمایش و تمرین و تکرار یک سری از راهکارهای زیر بتوانید مشکل را در کوتاه ترین زمان ممکن حل نمائید.

البته موضوع زمانی جالب است که یک روز پرانرژی صبح از خواب بیدار می شوید و صبحانه مفصلی هم می خورید؛ بعد زمانی که سراغ درس خواندن می‌روید؛ احساس می‌کنید چقدر خوابتان می‌آید! انگار که شش روزه نخوابیدید!

این خواب اصلا منطقی نیست… معمولاً این اتفاق در مطالعه دروسی که علاقه زیادی ندارید رخ می‌دهد. اما بهترین زمان علاقه مندی و کیفیت بالای مطالعه در خصوص این دروس؛ اختصاص دادن اولین باکس مطالعاتی(صبح زود.) و تکرار هر روزه خواهد بود.

حال با همه این اوصاف راهکارهای متنوع دیگری نیز وجود دارد، که تیم مرکز مشاوره کابونتو در این مقاله 10 راهکار برای رفع خواب آلودگي و رفع خستگی هنگام مطالعه به شما پیشنهاد می‌دهد، که قطعاً با انجام این موارد می‌توانید همه‌ی باکس های مطالعاتی برنامه درسی خود انجام دهید و از خودتان راضی باشید… .

و اما 10 راهکار برای رفع خواب آلودگی و رفع خستگی هنگام مطالعه

1- عدم پرخوري پيش از مطالعه

2-داشتن خواب كافي در شب(11 شب الی 6 صبح)

خواب آلودگی و رفع خستگی هنگام مطالعه

3-استراحت صحيح بين تايم هاي مطالعه (اختصاص زمان نیم ساعته بین باکس های مطالعاتی که در شیوه صحیح برنامه ریزی توضیح داده شده است.)

4-خارج شدن از مكان مطالعه براي مدت كوتاه (ماندن طولانی مدت در یک فضای بسته مانند اتاق مطالعه و یا حتی محیط کتابخانه سبب کاهش اکسیژن بدن و در نتیجه آن افزایش استرس و خواب آلودگی خواهد شد.)

5-كمي قدم زدن بين مطالعه

6-مطالعه نكردن در فضاي گرم

7-مطالعه نكردن در رختخواب (از بزرگترین خطای دانش آموزان مخصوصاً در هوای سرد زمستان می‌باشد. به نشستن مدام در پشت میز تحریر خود را عادت دهید که مدیریت انرژی بدن خود را در دست بگیرد.)

8-نشستن صحيح زمان مطالعه.

رفع خستگی هنگام مطالعه
نشستن صحیح زمان مطالعه


9-داشتن برنامه و خودداري كردن ازمطالعه پراكنده و نامنظم.

اصلی ترين علت بي انگيزگي و بي برنامه گي گزينه آخر هست.
حتما از شب قبل بدانيد برنامه اي كه فردا كه قرار است اجرا شود به چه صورتی خواهد بود.

و اما دلیل پزشکی و تخصصی تر:

اگر از وضعیت شرایط جسمی که مهم ترین آن کم خونی و مشکلات تیروئیدی می‌باشد؛ اطلاعی ندارید، با دادن یک آزمایش نتیجه را با یک پزشک متخصص در میان گذاشته و با شروع استفاده از قرص های آهن، مولتی ویتامین ها و … از زمان خود در طول روز بیشتری و بهترین استفاده را داشته باشید.

اما اگر علت بی حوصلگی شما سردرگمی در امور کاری و عدم داشتن هدف می باشد. قطعاً شما انگیزه کافی نخواهید داشت.

دقت کنید که انسان های هدفمند آدم‌های فعال هستند نه آدم‌های منفعل.

شما بیش از اینکه دنبال یه راهکار خاص برای مشکل خواب باشید، به این موضوع فکر کنید که ” آیا به اندازه کافی بر روی هدف، آینده تحصیلی و شغلی فکر و مشورت نموده اید؟”

زمانی که آدم هدف بزرگی دارد و طبیعتاً به هدف خود احترام گذاشته . برای رسیدن و دستیابی به آن با تمام وجود می‌جنگد؛ البته ربطی به موفق شدن یا نشدن نخواهد داشت. در حال حاضر سعی بر آن داشته باشید که به نتیجه کار فکر نکنید. و به دنبال شناسایی مسیر صحیح و منطقی باشید.

در پایان تیم مرکز مشاوره کابونتو اکیداً به هیچ دانش آموزی خواب کمتر از 7 ساعت را توصیه ندارد. (خواب با کیفیت شب در آرامش روز شما تأثیر بسزایی خواهد داشت.)

و اما به آن دسته از دانش آموزانی که بیش از 8 ساعت در روز می‌خوابند، فقط به گفتن یک جمله بسنده می کنیم:

« آیا به اندازه کافی عاشق❤️هدفتان هستید؟!»

امیدوارم بتوانید با راهکارهای ارائه شده در این مقاله به مشکل خواب آلودگي و خستگی زمان کنکور غلبه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید